Джордж Ръсел с Мерцедес спечели Гран При на Белгия, 14 кръг от сезон 2024 във Формула 1. Втори остана съотборника му Люис Хамилтън, а трети финишира Оскар Пиастри с Макларън.

На старта Шарл Льоклер не позволи атака на пилотите зад него и тръгна уверено, докато Хамилтън изскочи пред Серхио Перес. Ландо Норис беше големия губещ на след първия завой, свличайки се до седма позиция, а потегли четвърти.

Не след дълго Хамилтън предприе атака срещу монегаския пилот на Ферари и успя да го изпревари.

В 11-ата обиколка започнаха и първите влизания в бокса за смяна на гуми от състезателите в топ 10 без сериозни размествания.

Изненадващо обаче след вторите спирания съотборника на Хамилтън Джордж Ръсел излезе на първа позиция, като втория не беше посещавал питовете за втори път все още. Зад тях битката за последното място на почетната стълбичка беше повече от любопитна, като победителят в последното състезание Оскар Пиастри с Макларън успя да притисне Льоклер и да го изпревари.

Пет тура преди края разликата между първите двама беше под секунда, което даде възможност на Хамилтън да натисне и изпревари Ръсел с помощта на ДРС. Крайна сметка по-младият от двамата успя да запази водачеството си въпреки атаките от седемкратния световен шампион.

По този начин Ръсел записа втора победа през сезона след успеха си и в ГП на Австрия.

Топ 10 допълват още Шарл Льоклер, Макс Верстапен, Ландо Норис, Карлос Сайнц, Серхио Перес, Фернандо Алонсо и Естабан Окон.

Във временното класиране при пилотите Верстапен продължава да е лидер с 275 точки, преследван от Ландо Норис със 197.

При конструкторите лидер е Ред Бул с 389 пункта, а Макларън е втори с 338.

Сезон 2024 продължава след месец, когато ще се проведе надпреварата в Нидерландия.