Маверик Винялес спечели първата си победа в Мото GP. 21-годишният испанец триумфира в Гран При на Великобритания на „Силвърстоун“ и донесе първи успех на Сузуки в шампионата от 2007 година.

Винялес финишира пред местната звезда Кал Кръчлоу, който изостана на 3,480 секунди. По този начин испанецът стана четвъртия различен пилот, който през тази година печели първата си победа в Мото GP. Това е първа победа за Сузуки в първенството след триумфа на Крис Вермулен в Гран При на Франция на „Льо Ман“ през 2007 година.

Състезанието на „Силвърстоун“ беше спряно още в първата обиколка след катастрофа между Пол Еспаргаро и Лорис Бас. Двата бяха в съзнание след тежкия удар и откарани в болница за обстойни прегледи.

Винялес се откъсна още в самото начало, а зад него Валертино Роси и Кал Кръчлоу водеха битка в опитите си да изпреварят Марк Маркес. Британецът спечели борбата за второто място. Доктора допълни почетната стълбичка, а Маркес остана четвърти.