Мъжкият хокеен турнир на олимпийските игри в Пьонгчанг започна с една сензация и една изненада. Те се случиха в мачовете от Група „В“.

Словакия поднесе голямата сензация и обърна суперфаворита Русия за успеха с 3:2. „Сборная“ поведе с два гола в първите четири минути на срещата, когато се разписаха Владислав Гавриков и Кирил Капризов. Още до края на първата третина словаците изравниха чрез Петер Олвецки и Мартин Бакош. Петер Черешняк вкара победния гол за Словакия при числено предимство в средата на последната третина. Словашкият вратар Бранислав Конрад направи 20 спасявания, а Василий Кошечкин отрази 16 удара.

Изненадата поднесе и Словения, която постигна обрат и победи САЩ с 3:2 след продължение. Браян О'Нийл даде аванс на янките две минути преди края на първата третина, а Джордан Грийнуей удвои в средата на втората част. Ян Урбаш върна едно попадение за Словения в шестата минута на третия период, а 97 секунди преди края Ян Муршак се разписа и прати мача в оувъртайм. Само 38 секунди след началото на продължението Муршак вкара и победния гол за Словения. Гашпер Крошел направи 34 спасявания, а вратарят на САЩ Раян Заполски отрази 22 удара.