Испания победи европейския първенец Сърбия с 68:54 и се класира за финала на олимпийския турнир по баскетбол за жени в Рио де Жанейро. Световните вицешампионки доминираха от началото на двубоя, като след първата четвърт имаха преднина от 20:9. Сръбкините стартираха силно втората част и намалиха до 20:22, но впоследствие иберийките отново овладяха контрола върху мача, а след серия от 13:2 в третата част поведоха с 46:30 и до голяма степен предрешиха крайния победител.

Алба Торенс и Асту Ндур бяха най-резултатни за победителките с по 14 точки. Лора Никълс пък беше най-полезна с 13 точки и 12 борби. За Сърбия с по 12 точки завършиха Саша Чаджо и Соня Петрович.

В другия полуфинал защитаващият титлата си САЩ спори с Франция в повторение на мача за титлата от Игрите в Лондон 2012.