Националният волейболен отбор на Русия започна с победа защитата на олимпийската си титла от Лондон 2012. Волейболистите на "Сборная" се наложи над Куба с 3:1 (25:17, 25:19, 22:25, 25:18) в първия си мач от Група В на олимпийския турнир при мъжете в Рио 2016. Снощният двубой се игра пред над 6000 зрители в зала "Мараканазиньо".

Във втория кръг мачове в групата момчетата на селекционера Владимир Алекно ще играят срещу САЩ, чийто тим изненадващо падна от Канада с 0:3.

Срещата ще се запомни с това, че легендарният ветеран и капитан на Русия Сергей Тетюхин стана първия волейболист, играл на 6 поредни Олимпиади. Руснаците взеха лесно първите два гейма с 25:17 и 25:19, след което Владимир Алекно смени именно Тетюхин и Александър Волков. Това позволи на младите кубинци да спечелят третия гейм с 25:22, но все пак "Сборная" не изпусна нещата и спечели крайната победа след 25:18 в четвъртата част.