Швеция сензационно детронира златния медалист от последните три олимпиади САЩ с 5:4 след дузпи на 1/4-финалите на женския футболен тунир в Рио де Жанейро. В редовното време и продълженията резултатът бе 1:1. Стина Блекстениус (60) даде преднина на шведките, а Алекс Морган (77) изравни за американките.

При дузпите пропуск за САЩ направи капитанката и голмайстор на тима Алекс Морган, а Линда Сембрант пропусна при третото изпълнение от бялата точка за Швеция. След изпълнени по четири дузпи резултатът бе равен 3:3, а след това пропуск за САЩ направи Кристен Прес, докато Лиса Далквист вкара последната дузпа за Швеция и прати тима на полуфиналите в турнира. Там за съперник шведките ще имат победителя от двубоя между домакина Бразилия и Австралия.

Германия също се класира за полуфиналите след минимална победа над Китай с 1:0, като голът бе дело на Мелани Берингер (76) след асистенция на Аня Миттаг. В 84-ата минута Ван Шуан пропусна дузпа за Китай, чийто тим завърши мача в намален състав, след като в 57-ата минута Ван Шаншан получи втори жълт картон. На полуфиналите Германия ще срещне победителя от срещата между Канада и Франция.