Бенфика и Аякс завършиха зрелищно 2:2 в първия им 1/8-финален сблъсък в Шампионската лига. Душан Тадич (18) даде аванс на гостите. Себастиан Алер първо си вкара автогол в 25-ата минута и четири минути след това отново изведе гранда от Амстердам напред в резултата. След почивката Роман Яремчук (72) изравни и всичко ще се реши на реванша в Нидерландия след три седмици.

Двубоят на "Да Луш" в португалската столица Лисабон започна динамично с атаки към двете врати, но лека полека гостите взеха иницитивата и в 18-ата минута се възползваха от грешка на домакините при изнасянето на топката. Вратарят Влаходимос подаде неудобно на Алехандро Грималдо и топката бе открадната от Нусаир Мазрауи, който направи двойно подаване с Антони и центрира, а оставеният непокрит Душан Тадич вкара за 0:1 с удар от воле.

В 26-ата минута някогашният играч на Аякс Ян Вертонген центрира остро по земя в наказателното поле на нидерландците, където Себастиен Алер не успя да я изчисти и си вкара автогол. Само три минути по-късно Алер се реваншира за грешката си и даде нова преднина на гранда от Амстердам. До края на полувремето нямаше сериозни положения пред двете врати.

Winbet - на един клик разстояниe! (18+)

След почивката "орлите" владееха повече топката и упражниха натиск. Така в 72-ата минута вратарят Пасвеер отрази силен удар на Гонсало Рамош, но Роман Яремчук изпревари бранител и с глава изравни за 2:2.

Играта се накъса след гола и до края нито един от двата тима не успя да вземе превес в резултата. В третата минута на добавеното време Антони тества рефлекса на Влаходимос с удар отдалеч, но стражът внимаваше и изби в последното опасно голово положение в срещата. Така двата тима ще решават всичко на реванша в Амстердам на 15 март.

БЕНФИКА – АЯКС 2:2
0:1 Душан Тадич (18), 1:1 Себастиен Алер (25-автогол), 1:2 Себастиан Алер (29), 2:2 Роман Яремчук (72)

Бенфика: 99. Одисеас Влаходимос, 2. Жилберто (90 17. Диого Гонсалвеш), 30. Николас Отаменди (к), 5. Ян Вертонген, 3. Алехандро Грималдо, 27. Рафа Силва, 28. Юлиан Вайгъл, 49. Адел Таарабт (85 55. Пауло Бернардо), 7. Евертон (62  15. Роман Яремчук ), 9. Дарвин Нуньес  (90 22. Валентино Ладзаро), 88. Гонсало Рамос
Резерви: 77. Елтон Леите, 11. Суалио Мейте, 15. Роман Яремчук, 17. Диого Гонсалвеш, 20. Жоао Марио, 22. Валентино Лазаро, 23. Неманя Радонич, 31. Жил Диаш, 55. Пауло Бернардо, 72. Томас Араухо, 91. Морато
Треньор: Нелсон Верисимо

Аякс: 32. Ремко Пасвеер, 12. Нусаир Мазрауи  (90 15. Девин Ренш), 2. Юриен Тимбер, 21. Лисандро Мартинес, 17. Дейли Блинд (74 31. Николас Талиафико), 4. Едсон Алварес, 8. Раян Гравенберх (74 6. Дейви Клаасен), 11. Антони , 23. Стивън Бергхуис , 10. Душан Тадич , 22. Себастиен Алер
Резерви: 16. Джай Кортер, 24. Андре Онана, 3. Пер Шурс, 6. Дейви Клаасен, 9. Данило Перейра, 15. Девин Ренш, 20. Мохамед Кудуш, 25. Кенет Тейлър, 26. Виктор Йенсен, 30. Мохамед Дарами, 31. Николас Талиафико
Треньор: Ерик тен Хааг

Лисабон, стадион: "Да Луж"
Съдия: Славко Винчич (Словения)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия