Аякс загуби у дома от Бенфика с 0:1 в 1/8-финален реванш и с общ резултат 2:3 отпадна от Шампионската лига. Дарвин Нунес (77) се превърна в герой за "орлите" на „Йохан Кройф Арена“ в Амстердам и ги прати на 1/4-финалите в турнира, след като първата среща бе завършила 2:2 в Лисабон.

Нидерландският шампион натисна в началните минути, търсейки ранен гол. Играчите на Ерик тен Хаг имаха огромно териториално превъзходство, но стигнаха само до два неточни удара. Първата голова възможност се откри пред Антъни след центриране от левия фланг на Тадич, но бразилецът прати топката в аут. След половин час игра Журиен Тимбер стреля с глава, но над вратата на Влаходимос.

Едва в 34-ата минута домакините стигнаха до първия си точен удар. Антъни си създаде пространство и от границата на наказателното поле стреля, но Влаходимос спаси уверено. Минути по-късно и Гравенберг принуди вратаря на португалците да се намеси решително и да избие топката в корнер.

Winbet - на един клик разстояниe! (18+)

И след почивката събитията продължиха да се развиват основно пред вратата на Бенфика. Душан Тадич стреля от дъгата на наказателното поле в 49-ата минута, но прати топката над напречната греда в аут. Дейли Блинд центрира в пеналта на гостите в 62-ата минута, след което Антъни стреля с глава, но над напречната греда в аут.

Себастиан Алер пропусна добър шанс след удар с глава, а няколко минути по-късно Ян Вертонген не беше точен за гостите. В 71-а минута домакините имаха претенции за дузпа, но главният съдия не посочи бялата точка.

"Орлите" изчакаха търпеливо своя миг и той дойде в 77-а минута, когато Алехандро Грималдо центрира от пряк свободен удар и Дарвин Нунес разстреля вратаря Андре Онана, хвърляйки в екстаз феновете на португалския гранд. Натискът на домакините до края на мача бе безплоден, а в петата минута на добавеното време Роман Яремчук излезе сам срещу Андре Онана, но се замота и дори не успя да отправи удар. Аякс направи огромен пропуск в последните секунди, когато Брайън Броби бе изведен сам срещу Влаходимос, но вратарят отрази удара му.

Така Бенфика се класира за 1/4-финалите на Шампионската лига и очаква следващия си съперник.

АЯКС – БЕНФИКА 0:1
(в първата среща 2:2, общ резултат 2:3)
0:1 Дарвин Нунес (77)

Аякс:  24. Андре Онана – 12. Нусаир Мазрауи, 2. Юриен Тимбер  (90+6  20. Мохамед Кудус), 21. Лисандро Мартинес, 17. Дейли Блинд  – 4. Едсон Алварес (82 6. Дави Клаасен), 23. Стивън Бергхуис (82 18. Брайън Броби), 8. Райън Гравенберг – 11. Антъни, 22. Себастиан Але, 10. Душан Тадич
Резерви: 33. Пжемислав Титон, 51. Чарли Сетфорд, 3. Пер Шуурс, 9. Данило Перейра, 15. Девин Ренш, 19. Закария Лабиад, 25. Кенет Тейлър, 30. Мохамед Драми, 31. Николас Талиафико
Треньор: Ерик тен Хаг

Бенфика: 99. Одисеас Влаходимос – 2. Жилберто (90+2  22. Валентино Лазаро), 30. Николас Отаменди, 5. Ян Вертонген, 3. Алехандро Грималдо – 7. Евертон (72 15. Роман Яремчук), 28. Юлиан Вайгъл, 49. Адел Таарабт (46 11. Суалио Мейте) – 27. Рафа Силва, 9. Дарвин Нуньес, 88. Гонзало Рамос  (90+1 55. Пауло Бернардо)
Резерви: 77. Елтон Лейте, 17. Диого Гонзалвеш, 20. Жоао Марио, 23. Неманя Радонич, 31. Хил Диас, 34. Андре Алмейда, 39. Енрике Араухо, 91. Морато
Треньор: Нелсон Верисимо

Стадион: "Йохан Кройф Арена", Амстердам
Съдия: Карлос дел Серо Гранде (Испания)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия