"Гражданите" надвиха "нерадзурите" с бомба на Родри в Истанбул

снимка: Getty Images/Gulliver
1 от 15

ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!

Манчестър Сити излъга Интер с 1:0 на Олимпийския стадион „Ататюрк“ в Истанбул и спечели за първи път Шампионската лига, записвайки исторически требъл през сезона след титлата във Висшата лига и триумфа във ФА Къп. Родри (68) вкара единствения гол за "гражданите" край Босфора.

След зрелищната церемония по откриването на финала играчите на Хосеп Гуардиола започнаха по-активно и още в първите минути Ерлинг Холанд и Бернардо Силва пробваха мерника си, но не намериха целта, а при ситуацията на норвежеца бе отсъдена и засада.

"Нерадзурите" се опитваха да пресират, но едва в 20-а минута отправиха първия си удар в срещата, като Брозович опита да застраши вратата на Едерсон от разстояние, но шутът му прелетя високо над напречната греда. Седем минути след това Кевин Де Бройне изведе чудесно Ерлинг Халанд и норвежецът остана сам срещу вратаря, но Андре Онана отрази мощния му удар. Малко след това белгийският халф опита удар извън наказателното поле, но прати топката право в ръцете на вратаря на Интер. Секунди по-късно Де Бройне падна на тревата, без да има контакт и въпреки че продължи игра все пак бе заменен в 36-ата минута от Фил Фодън заради контузия. Същата съдба сполетя белгиеца и през 2021 година на финала с Челси, загубен с 0:1, като тогава бе заменен в 60-ата минута от Габриел Жезус.

В добавеното време на първата част Мануел Аканджи шутира от дистанция, но не застраши вратата на Андре Онана.

Десет минути след началото на второто полувреме Един Джеко също се строполи на земята и се наложи да бъде принудително заменен от Ромелу Лукаку. Секудни по-късно Аканджи сбърка сериозно в защита и Лаутаро Мартинесе излезе сам срещу вратаря Едерсон, но ударът бе право в тялото на стража.

В 68-а минута Бернардо Силва получи в наказателното поле и опита центриране, което бе избито, но Родри връхлетя върху отскочилата топка и с плътен изстрел с десния крак я прати в мрежата за 1:0. Три минути след това Интер можеше да изравни, след като Димарко засече центриране и стреля с глава, а топката се отби от напречната греда. Бранителят отново опита удар с глава, но той бе блокиран от неговия съотборник Лукаку. В 73-а минута Ромелу Лукаку получи в противниковото наказателно поле и опита удар с десния крак, който бе слаб и Едерсон успя да спаси.

В 77-а минута Манчестър Сити можеше да реши всичко, след като Фодън се отскубна от съперниковите защитници и спокойно имаше възможност да стреля, но ударът му с левия крак бе спасен от Андре Онана.

В 89-а минута Ромелу Лукаку получи топката на чиста позиция и стреля с глава, но Едерсон изби с коляно от голлинията, а от последвалия корнер не последва нищо опасно. Във втората минута на добавеното време Барела връхлетя върху отскочила топка и шутира силно, но опитът му профуча високо над напречната греда на Сити. В последните секунди отново Интер имаше шанс да изравни, след като Госенс се извиси високо при корнер на първа греда и успя да отправи добър удар, но Едерсон бляскаво спасяване.

Така Манчестър Сити триумфира в Шампионската лига, като направи своя мечтан требъл и е новият крал на Европа.

МАНЧЕСТЪР СИТИ - ИНТЕР 1:0
1:0 Родри (68)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
3 - Ерлинг Холанд бе изведен на добра позиция и стреля от малък ъгъл, но над вратата, а впоследствие бе маркирана и засада.
6 - Бернардо Силва навлезе в наказателното поле и отправи диагонален удар покрай вратата на Андре Онана.
11 - Играчите на Симоне Индзаги пресират, но до интересна ситуация не се стига.
20 - Марсело Брозович шутира от далечна дистанция над вратата на Едерсон.
27 - Холанд се измъкна от защитата на Интер и отправи мощен шут, но Онана го отрази.
29 - Кевин Де Бройне отправи точен удар право в ръцете на вратаря.
36 - Де Бройне получи травма и бе заменен принудително от Фил Фодън. Същата съдба сполетя белгиеца и през 2021 година на финала с Челси, загубен с 0:1, като тогава бе заменен в 60-ата минута от Габриел Жезус.
45 - Мануел Аканджи шутира неточно от далечна дистанция.
45+2 - Край на първата част!
...............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
57 - Един Джеко седна на земята с травма и бе заменен от Ромелу Лукаку.
58 - Мануел Аканджи сбърка в защита и Лаутаро Мартинесе се озова сам срещу Едесрон, но не успя да го преодолее.
68 - ГОООЛ за Манчестър Сити! Мануел Аканджи напредна и намери Бернардо Силва отдясно, той навлезе в наказателното поле и върна топката към Родри, който с мощен удар не остави шансове на Онана за 1:0.
71 - ГРЕДА за Интер! След карамбол в наказателното поле на Сити Федерико Димарко стреля с глава, но напречната греда спаси Едерсон.
73 - Ромелу Лукаку получи на добра позиция, но шутира право в ръцете на Едерсон.
77 - Фил Фодън излезе на чудесна позиция, но Андре Онана спаси удара му.
89 - Гозенс свали с глава към Лукаку, който от непосредствена близост стреля с глава, но заби топката в Едерсон, а след това Стоунс изчисти в корнер, от който не последва нищо.
90 - Лукаку намери пролука между краката на Джон Стоунс и нанес еудар по диагонал, който излезе в аут .
90+2 - Барела връхлетя върху отскочила топка и шутира силно, но опитът му профуча високо над напречната греда на Сити.
90+5 - Интер застраши вратата на Манчестър Сити от корнер, но Едерсон спаси удар на Госенс.
90+6 - Край на мача! Манчестър Сити излъга Интер с 1:0 и е новият крал на Европа!

Манчестър Сити: 31. Едерсон  – 3. Рубен Диаш, 25. Мануел Аканджи, 6. Нейтън Аке - 5. Джон Стоунс (822. Кайл Уокър), 16. Родри  - 20. Бернардо Силва, 17. Кевин Де Бройне (3647. Фил Фодън), 8. Илкай Гюндоган (К), 10. Джак Грийлиш - 9. Ерлинг Холанд
Резерви: 18. Щефан Ортега, 33. Скот Карсън – 2. Кайл Уокър, 4. Калвин Филипс, 14. Аймерик Лапорт, 19. Хулиан Алварес, 21. Серхио Гомес, 26. Рияд Марез, 32. Максимо Пероне, 47. Фил Фодън, 80. Кол Палмър, 82. Рико Люис
Треньор: Пеп Гуардиола

Интер: 24. Андре Онана  – 36. Матео Дармиан (8533. Данило Д'Амброзио), 15. Франческо Ачерби, 95. Алесандро Бастони (768. Робин Госенс) - 2. Дензъл Дъмфрис (7612. Раоул Беланова), 23. Николо Барела , 20. Хакан Чалханоглу (8522. Хенрих Мхитарян), 77. Марсело Брозович (К), 32. Федерико Димарко - 9. Един Джеко (5790. Ромелу Лукаку ), 10. Лаутаро Мартинес
Резерви: 1. Самир Ханданович, 21. Алекс Кордас – 5. Роберто Галярдини, 6. Стефан де Фрай, 8. Робин Гозенс, 11. Хоакин Кореа, 12. Раоул Беланова, 14. Кристиян Аслани, 22. Хенрик Мхитарян, 33. Данило Д‘Амброзио, 37. Милан Шкриняр, 90. Ромелу Лукаку
Треньор: Симоне Индзаги

Стадион: "Ататюрк", Истанбул
Съдия: Шимон Марчиняк (Полша)
ВАР: Томаш Квятовски (Полша)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР

Изтеглете мобилното ни приложение БЛИЦ СПОРТ ОТТУК!