Манчестър Сити размаза като гост Спортинг (Лисабон) с 5:0 в първи 1/8-финален сблъсък между тях от Шампионската лига и обезсмисли реванша на "Етихад". Рияд Марез (7), Бернардо Силва (20), Фил Фодън (32), Бернардо Силва (44) и Рахийм Стърлинг (58) вкараха головете на "Жозе Алвеладе".

"Гражданите" напълно доминираха през първата част и тотално развинтиха "лисабонските лъвове". Още в 7-ата минута Рияд Марез изведе гостите напред в резултата, въпреки че първоначално голът на алжиреца не бе зачетен заради засада на Де Бройне. ВАР обаче провери ситуацията и се видя, че белгийският национал е на една линия с последния в отбраната на домакините и голът на Марез бе признат. Няколко минути по-късно Джон Стоунс засече с глава центриране в наказателното поле, но вратарят Антонио Адан реагира и спаси.

Натискът на гостите продължи и в 20-ата минута Бернардо Силва удвои аванса и с фамозен гол, след като се получи рикошет в напречната греда. След още 12 минути игра Марез центрира по земя, а Матеуш Рейш се подхлъзна и позволи топката да стигне у Фил Фодън, който от няколко метра топката в близкия ъгъл на Антонио Адан за 3:0.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

До края на полувремето пък Сити не позволяваше на Спортинг да го притеснява, а в 44-ата минута бившият играч на Бенфика Бернардо Силва се разписа за втори път за 4:0 в полза на гостите след рикошет в тялото на Игнасио. В добавеното време на първата част Де Бройне отправи силен и неточен удар.

Пет минути след почивката Бернардо Силва засече с глава центриране на Де Бройне и се зарадва предварително, че е постигнал хеттрик, но след намесата на ВАР попадението му не бе признато заради засада. В 58-ата минута все пак гостите реализираха пети гол, след като Рахийм Стърлинг се освободи от противник на 2-3 метра пред наказателното поле и с красив удар прати топката във вратата за 5:0.

След петия гол гостите намалиха оборотите, а Хосеп Гуардиола извърши няколко промени в състава си, за да запази силите на основни футболисти. Английският шампион продължаваше да доминира и не даваше никакви шансове на домакините, които нямаха аргументи дори за почетен гол. С изключение на няколко неточни удара към вратата на Антонио Адан, нищо интересно не се случи до последния съдийски сигнал.

Реваншът на "Етихад" е след три седмици на 9 март.

СПОРТИНГ (ЛИСАБОН) - МАНЧЕСТЪР СИТИ 0:5
0:1 Рияд Марез (7), 0:2 Бернардо Силва (20), 0:3 Фил Фодън (32), 0:4 Бернардо Силва (44), 0:5 Рахийм Стърлинг (58)

Спортинг (Лисабон): 1. Адан, 2. Матеус Рейш, 4. Коатес, 6. Жоао Палиня, 8. Матеус Нунеш , 17. Сарабия (75 7. Бруно Табата), 21. Паулиньо (75 9. Ислам Слимани), 24. Педро Поро (83 13. Луис Карлос), 25. Гонсало Инасио, 28. Педро Гонсалвеш (51 15. Угарте ), 47. Рикардо Есгайо
Резерви: 13. Луис Карлос, 22. Андре Пауло, 7. Бруно Табата, 31. Жоао Вигиния, 3. Федал, 68. Даниел Браганса, 87. Гонсало Естевеш, 16. Рубен Винагре, 9. Ислам Слимани, 23. Едуардс, 15. Угарте, 11. Нуно Сантос
Треньор: Рубен Аморим

Манчестър Сити: 31. Едерсон, 5. Джон Стоунс (61 11. Зинченко), 3. Рубен Диаш, 14. Аймерик Лапорт (85 6. Нейтън Аке), 27. Жоао Кансело, 16. Родри (73 25. Фернандиньо), 17. Де Бройне, 20. Бернардо Силва (85 48. Делап), 26. Рияд Марез , 47. Фил Фодън (61 8. Гюндоган ), 7. Рахийм Стърлинг
Резерви: 33. Карсън, 87. Маккатий, 84. Скликер, 25. Фернандиньо, 37. Кайки, 90. Лавия, 79. Мбете-Табу, 6. Нейтън Аке, 11. Зинченко, 48. Делап, 8. Гюндоган
Треньор: Хосеп Гуардиола

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия