Рекордьорът с 13 европейски клубни титли Реал (Мадрид) изненадващо загуби у дома от Шахтьор (Донецк) с 2:3 на старта в група B на Шампионската лига. Тете (29) вкара първия гол, а в 33-ата минута Рафаел Варан си отбеляза автогол. Соломон (42) пък беше точен малко преди края на първото полувреме, а през второто Лука Модрич (54) и Винисиус Жуниор (59) върнаха надеждите на домакините. В края след намесата на ВАР не бе признато попадение на Федерико Валверде заради засада.

Гостите бяха сериозно ударени от коронавируса, като цели десетима играчи от първия им състав пропуснаха мача заради него. Сред тях бяха бразилските звезди Тайсон, Алан Патрик и Жуниор Мораеш, защитникът Микола Матвиенко, крилото Йевхен Коноплянка и вторият капитан Тарас Степаненко.

„Кралете“ изживяха кошмарна първа част, в която получиха три гола и не успяха да реагират на шока. В 29-ата минута Виктор Корнийенко проби в наказателното поле и падайки на земята продължи към Тете, който хладнокръвно реализира в долния десен ъгъл на Тибо Куртоа за 0:1.

Четири минути след гола Тете проби отляво и стреля към далечния ъгъл, след което последва реакция на Тибо Куртоа, а Рафаел Варан не успя да изчисти топката и си вкара автогол за 0:2.

Три минути преди края на първата част „миньорите“ шокираха „белия балет“ за трети път. Тете подаде технично с пета на границата на наказателното поле към Соломон, който напредна и с изстрел в долния десен ъгъл се разписа за 0:3.

Winbet - на един клик разстояниe! (18+)

На почивката Зинедин Зидан включи в игра Карим Бензема, който да засили нападателната мощ на домакините и те бяха преобразени. Натискът им даде резултат и в 54-ата минута Лука Модрич намали на 1:3 с красив гол от дъгата на наказателното поле. Минута след попадението Шахтьор имаше отличната възможност отново да поведе с три гола. Корнийенко проби по левия фланг и подаде около точката на дузпата, където Дентиньо стреля, но топката профуча покрай лявата греда.

В 59-ата минута секунди след появата с в игра от резервната скамейка Винисиус Жуниор преодоля двама от гостите и с премерен удар реализира за 2:3. Това бе най-бързо отбелязания гол от резерва в турнира, след като бразилецът се разписа след едва 14 секунди от появата си на терена. Пет минути след това Шахтьор можеше за четвърти път да шокира домакините. Тете бе изведен зад гърба на защитата, напредна, но се забави и стреля в тялото на излезлия да го пресира Тибо Куртоа.

Реал пренесе играта изцяло в половината на Шахтьор, а натискът доведе до нов гол едва във втората минута от добавеното време. Федерико Валверде се разписа с шут от далечна дистанция, но след намесата на ВАР голът не бе признат заради засада на Винисиус Жуниор.

Реал (Мадрид) - Шахтьор (Донецк) 2:3
0:1 Тете (29), 0:2 Рафаел Варан (33-автогол), 0:3 Манор Саломон (42), 1:3 Лука Модрич (54), 2:3 Винисиус Жуниор (59)

Реал Мадрид: Куртоа, Марсело, Милитао, Варан, Менди, Каземиро, Валверде, Модрич (70 - Кроос), Асенсио, Родриго (45 - Бензема), Йович (59 - Винисиус)

Шахтьор Донецк: Трубин, Додо, Хочолава, Бондар, Корниенко, Марлос, Майкон, Тете, Антонио (90+4 Вюник), Саломон (90+2 - Витао), Дентиньо (86 - Судаков)

КЛАСИРАНИЯ В ГРУПИТЕ НА ШАМПИОНСКАТА ЛИГА - ТУК!