Пробегът „Ком-Емине: Достигни лимита си!” завърши без рекорд за Кирил Николов-Дизела, поради изключително лоши атмосферни условия и множество контузии, за които БЛИЦ ви уведомяваше още на момента. Най-добрият ни ориентировач обаче показа изключителни качества и капацитет, достатъчен за подобряване на постижението от 5 денонощия и 14 часа, което стои недостижимо от 28 години. В този смисъл, той даде друго значение на думата „рекорд” – рекорд в положените усилия, в преодоляването на болката в името на целта, в упорството, в издръжливостта и в разумните решения.

Кирил измина по-голямата част от 600-километровото трасе, но на 11 км преди финала се наложи да приключи пробега поради опасност от хипотермия за него и хората, които тичаха до него за подкрепа. След силно и почти без прекъсване бягане в последните 48 часа преди края, Кирил се оказа насред дълбока кал, с температура на въздуха около 14-15 градуса и силен вятър в откритата местност преди нос Емине. Това реши нещата в полза на здравия разум и запазване на здравето и живота на цялата група.

„Въпреки че бях много изморен, че ми идеше да се откажа няколко пъти и бях на границата на възможностите си, все пак не мисля, че успях да достигна лимита си”, каза Николов.

"Контузията ми попречи да подобря рекорда, но ще го направя. Времето е пред мен и може би още следващата година, ще го счупя", закани се Дизела, добавяйки, че няма финансова облага от огромния труд, който положи в изминалото изключително тежко начинание.

Водещият ни планински бегач опита да премине по цялото било на Стара планина, от връх Ком до нос Емине, само за 5 денонощия, като в това време влизаха почивките за храна и спане. За сравнение, обикновеният турист преминава това разстояние пеш за около 3 седмици.

„Кирил направи прехода Ком-Емине успешно! Това, че не постави рекорд, го отдавам основно на бурята в последните 24 часа. Ако иска, в бъдеще няма проблем да го постави - това е ясно. И без да оспорвам рекорда от 1986 година, аз лично смятам, че трябва да се даде повече информация за преминаването тогава”, каза пък организаторът на цялото мероприятие Димитър Димитров.

За треньорката на Дизела - Наталия Величкова, успехът има и други измерения. „Популяризирахме маршрута, вдъхновихме много хора, преживяхме невероятно приключение и направихме така, че в България да не се говори само за футбол, а и за други спортове. И се гордея, че Дизела успя да преживее нещо, за което само сме чували, чели или гледали по филмите”, каза треньорът на Кирил Николов.

Пробегът мина с много ентусиазъм, подкрепа от много хора по трасето, надежди и изненадващи обрати. През първия ден Дизела изпълни графика и пробяга 109 км от връх Ком през Петрохан, Лакатник, вр. Мургаш, Витиня до паметника Арабаконак в Ботевградския проход. На втория ден, точно преди най-тежкия алпийски етап между Беклемето и връх Ботев, бегачът получи контузия на глезена, която се прехвърли и към коляното му. Това наложи преждевременно спиране на етапа за деня от съображения за здравето на атлета и за успешното продължаване на пробега на следващия ден. Етапът на третия ден бе съкратен до х. Бузлуджа, а на четвъртия – до м.Агликина Поляна в прохода Сливен-Елена. Поради това изоставане, на петия и шестия ден Кирил трябваше да бяга почти през цялото време, като имаше само 40-50 минути сън и съвсем кратки почивки на пунктовете.

Целта на „Ком-Емине: Достигни лимита си!” беше нов рекорд за скоростно пробягване на най-дългия туристически маршрут в България, близо 600 км планинско трасе за 5 денонощия. Целта му беше да покрие разстоянието 14 часа по-бързо от сегашния рекорд, поставен през 1986 година. Това означава справяне с 14 600м денивелация, изминаване средно по 120 км на ден и буквално да достигне до границата на възможностите на човешкия организъм. Организацията на проекта е от XCoSports България, които успешно проведоха и комплексния пробег „5 върха” (www.fivepeaks.bg ) през 2013 г.

kiril_nikolov.jpg