Нургюл Салимова и Диляна Иванова водят два кръга преди края на световните индивидуални първенства по шахмат за деца до 8, 10, 12, 14, 16 и 18 години при момичетата до 12 и до 8 години, в Порто Карас (Гърция). Нургюл Салимова (Бургас 64) спечели срещу виетнамката Тхан Трук Тан партията си от 9-ия кръг и с актива си от 8 точки оглавява еднолично таблицата на момичетата до 12 години, пише Viasport.bg. След нея следват 2 шахматистки с по 7,5 т. и 3 – с по 7 точки.

Салимова спечели в 7-ми кръг срещу втората във временното класиране Кариса Йип от САЩ, а срещу третата – индийката Сайна Салоника завърши наравно в 6-ти кръг. В предпоследния кръг българката играе с китайката Нинд Каиую.

Диляна Иванова (Пристис, Русе) също води турнирната таблица след 9-яти кръг при момичетата до 8 години със 7,5 т. Със същия точков актив е и втората – китайката Уей Уягинг. Следват 4 момичета със 7 точки актив. Двете фаворитки ще се срещнат в директен двубой в предпоследния кръг.

Победа в 9-ия кръг срещу Валери Йоцов (2421) от Македония постигна Димитър Даскалов (ЦСКА) при юношите до 18 години. Българският шахматист е с актив от 6,5 точки и дели 4-9 място, но по допълнителния показател заема пета позиция. В предпоследния кръг Даскалов среща руския шахматист Даниил Юфа (2485) на трета турнирна дъска.

Също с 6,5 актив е Габриела Антова (Шах XXI, София) при момичетата до 14 години. Тя е на седмо място във временното класиране. В тази група 2-ро – 6-то място разделят шахматистките с по 7 т., а лидерката от Индия Р. Вайшали е със 7,5 т.