Шабан Мустафа спечели състезанието по планинско бягане Пирин Рън 2024. 45-годишният български атлет излезе краен победител в интригуващ спор за първото място с мароканец. Абдела Таграфет поведе колоната веднага след старта, като на хижа Вихрен водеше пред втория - Шабан, с 3 минути и половина, но още преди втората контрола на седловината Кабата огромният опит на Мустафа му позволи да излезе на лидерската позиция, която запази до финала на връх Вихрен.

Класният ни атлет финишира с време 1:47:30 ч. Второто място остана за мароканеца с 1:53:26 ч, а трети завърши Милко Еленски (2:06:21 ч).

70 участници от 5 нации на два континента се пуснаха по 13-километровото трасе на емблематичното състезание из Пирин. 58 от тях преодоляха 1919-метровата денивелация от моравата между началната станция на кабинковия лифт и „Кемпински Хотел Гранд Арена Банско” до връх Вихрен.

Безапелационно при жените победителка стана Йорданка Тренкова с време 2:42:32 ч., а топ 3 при дамите попълниха украинката Катерина Веселкова с време 2:54:42 ч. и софиянката Бела Дулева (2:56:33 ч.).

Събитието е част от планинската надпревара „Пет планини“. Стартът на 14-то издание беше даден от зам.-кметa на Банско Магдалена Юсева, която поздрави състезателите и благодари на организаторите СК „Маратон" за доброто партньорство. Тя подчерта, че тази традиция допринася за това Банско да затвърждава титлата си на европейски град на спорта.