Христо Минков и Валентина Тодорова са победителите в най-дългата дистанция (71 километра) при бегачите в Търново Ултра 2021. Шестото издание на ултрамаратона със старт/финал в сърцето на Старопрестолния град - парк "Марно поле", се проведе през изминалия уикенд. Голямото мероприятие протече при отлична организация, благодарение на усиления труд на всички от спортния клуб по ориентиране "Браун Тим" и партньорите им. Участниците мериха сили по тежко и предизвикателно трасе с перфектно маркирани маршрути, както и се наслаждаваха на зашеметяващи гледки, любувайки се на природата. Състезателите преминаха и през крепостта "Царевец".

Търново Ултра 2021 включваше четири дистанции за бегачите - 14, 28, 48 и 71 километра по живописно планинско трасе. За колоездачите (дистанция МТБ) имаше състезания на 30 и 48 км. Най-големите смелчаци пък премериха сили в дуатлон - 48 км колоездене + 48 км бягане. Там победители станаха Самуил Вълчев и Евелина Златанова.

Най-дългата дистанция при бегачите (71 километра) беше спечелена от Христо Минков при мъжете и Валентина Димитрова при жените. 20-годишният талант от Троян, който е една от големите надежди на планинското бягане у нас, пресече пръв финала в парк "Марно поле" с време 7 часа и 43 минути. Много силно се представи Даниел Иванов от Сливен, който е втори (7:55 ч.). Третото място зае Петко Новаков.

Победителката при жените Валентина Димитрова финишира за 9 часа и 18 минути, които й отреди осмото място в общото класиране (б.р. - преди нея бяха само 7 мъже). Детелина Радославова зае втората позиция, а трета завърши Симона Райчева.

Спортист номер 1 на България за 2019 г. Владимир Илиев спечели състезанието на 28 км за втора поредна година. Световният вицешампион в биатлона пробяга дистанцията за 2 часа и 2 минути, оставяйки на цели 5 минути след себе си преследвача Милен Ковачков. Третото място е за Петър Иванов, който финишира 10 минути след Владо Илиев.

Половинката на известния ни спортист - най-добрата ни биатлонистка в момента Милена Тодорова, завърши втора при жените на 14 км. Там победата отново завоюва талантливата ориентировачка Ясна Петрова (18-годишна), която е балканска шампионка по планинско бягане при девойките до 20 г. Трета завърши Виктория Бойкова.

При мъжете на 14 км победата е за Александър Спасов. Топ 3 допълниха Ивайло Вълев и Мартин Аргиров.

Победата при жените в 28-километровата дистанция е за опитната ориентировачка Кристина Иванова. Тя беше изпреварена само от осем мъже и зае деветото място в генералното класиране.

При мъжете на 48 км първи стана Пламен Пенов, следван от Калин Василев и Тодор Георгиев. Валерия Димитрова спечели надпреварата при жените в тази дистанция.