Играй БЛИЦ ГЕЙМ 3 - ТУК!

За цялата 84-годишна история на Европейските първенства по лека атлетика никой – мъж или жена, на 17 или 117 години, не беше печелил титлите на 1500 и 5000 метра по време на един шампионат. Точно това стори норвежецът Якоб Ингебригтсен на течащото в Берлин Европейско по лека атлетика. Този норвежки мъж, извинете тийнейджър, е толкова добър за възрастта си, че на практика пише история с всяка крачка на пистата. Той стана най-младият европейски шампион в историята, когато в петък триумфира на 1500 метра.

17-годишният Ингебригтсен тичаше в германската столица като атлет, който е поне с десет години по-възрастен. Той финишира за 13:17,06 минути, като в последния километър имаше тотален контрол над състезанието, а финалният му спринт беше неудържим. Резултатът му е втори в историята на европейските първенства след 13:10,15, поставен през 1986 г. от Джак Бъкнър. Младокът беше вдигнал победоносно ръце още преди пресичането на финалната линия, а темпото му беше непосилно за съперниците. Последната обиколка пробяга за 54,05 секунди. Неговият брат Хенрик, европейски шампион на 1500 метра за 2012 година, завърши втори с 13:18,75. С третото място се задоволи французинът Морхад Амдуни (13:19,14), който в Берлин спечели титлата на 10 000 метра.

Якоб Ингебригтсен е роден на 18 септември 2000 година в малкия норвежки град Санднес. Тренира лека атлетика при баща си Гйерт заедно с по-големите си братя Филип и Хенрик. Тримата в момента са най-коментираната фамилия в европейската лека атлетика след белгийците Борле (близнаците Джонатан и Кевин, по-малкият Дилан и сестрата Олимия), които тренират при баща си Жак. Тримата братя Ингебригтсен бягаха на финала на 1500 метра, но там медал (при това златен) взе само най-малкият. Това се очертава като семейната дисциплина на норвежците, тъй като Хенрик има европейска титла от 2012 г., сребро от 2014 и бронз от 2016 г. Филип пък стана еврошампион през 2016 г., а снощи не бяга на финала на 5000 метра в Белин заради контузия в ребрата.

Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

За таланта на Ягоб Ингебригтсен говорят и постиженията му. Той е най-младият бегач в историята, преминал една миля за по-малко от четири минути. На състезанието от Диамантената лига в Юджийн на 27 май 2017 година, когато беше 16-годишен, Якоб пробяга дистанцията за 3:58,07 минути. Година по-късно, отново в Юджийн, подобри времето си – 3:52,28. Наскоро (25 юли) подобри и световния рекорд на 1500 метра в своята възрастова група, след като на Диамантената лига в Монако бяга за 3:31,18 минути. Той финишира четвърти в княжеството, но остави зад себе си световния шампион в зала Аянлех Сулейман и олимпийския златен медалист Матю Сентровиц.

Този рекорд беше с близо пет секунди по-добър от предишния, който норвежецът постави през юни в Осло – 3:36,06 минути. Първата голяма титла в кариерата му дойде на европейското първенство по крос кънтри за спортисти до 20 години през 2016-а в Киа (Италия). През 2017 година се пробва на 3000 метра с препятствия и в първия си старт (в белгийския град Кортрайк) триумфира с време 8:26,81 минути, което се оказа нов европейски рекорд във възрастовата му група.

Колкото и да е добър Якоб Ингебригтсен в Европа, истинската мярка на силите му е на световните първенства. Там обаче изостава. На планетарния шампионат до 20 години през тази година в Тампере завърши втори на 1500 метра (след Джордж Манангой от Кения) и остана трети на 5000 метра след кенийците Едуард Закайо и Стенли Уайтака. Феновете на леката атлетика няма да имат много поводи да гледат младия норвежец до края на годината. Едната възможност е само след седмица, когато на Диамантената лига в Бирмингам ще има бягане на 1500 метра с участието на олимпийския шампион Матю Сентровиц.

След отказването на Мо Фара през миналата година, светът на леката атлетика още чака появата на атлет, който да доминира в средните дистанции. Якоб Ингебригтсен има дълъг път, за да стигне до успехите на британеца, но вече успя да покори Европа. Да не забравяме, че все пак норвежецът е само на 17 години, а според думите на баща му Гйерт, тийнейджърът е отпразнувал шампионката си титла на 1500 метра с чаша топло мляко.