Манчестър Юнайтед загуби у дома от Атлетик (Билбао) с 2:3 в първи мач помежду им от 1/8-финалите на Лига Европа. Така „червените дяволи” намалиха значително шансовете си да спечелят единствения трофей, който им липсва под ръководството на сър Алекс Фъргюсън. Българският нападател Димитър Бербатов не бе в групата на домакините за този мач. Головете за успеха на баските вкараха Фернандо Йоренте (44), Оскар Де Маркос (72) и Икер Муниаин (90), докато точен на два пъти за Юнайтед бе Уейн Рууни (22, 90+2-дузпа).

Баските започнаха много добре на „Олд Трафорд” и още в 4-ата минута Фернандо Йоренте отправи опасен удар, който мина покрай вратата на Давид Де Хеа. Играчите на Атлетик (Билбао) покриваха плътно зоните си и дори на моменти превъзхождаха фаворизираният английски шампион. В 22-ата минута Де Маркос имаше добър шанс да открие резултата, но вратарят на Юнатед Де Хеа спаси коварния удар. В този момент се оправда правилото: „Ако не вкарваш, ти вкарват”. В ответната атака Хавиер Ернандес бе изведен добре в наказателното поле на баските и стреля, но Горка Ирайсос изби, а при добавката Уейн Рууни не сгреши за 1:0. Това попадение по никакъв начин не притесни гостите и те продължиха да се представят на ниво. След половин час игра Йоренте пропусна от изгодна позиция, а в 33-ата минута Сусаета прехвърли Де Хеа, но не успя да намери очертанията на вратата. Минута преди края на първата част усилията на баските бяха възнаградени, след като Йоренте засече с глава центриране от дясно и изравни за 1:1.

След почивката нещата не се промениха особено, като темпото на игра бе много високо, а гостите отново бяха по-активни. Почти всяка тяхна атака бе голова, но испанският страж на „червените дяволи” Давид Де Хеа с уникални намеси след удари на Муниаин, Ерера и Йоренте успя да запази равенството до 72-ата минута. Тогава Оскар Де Маркос бе изведен чудесно зад отбраната на Юнайтед и с техничен удар прати топката покрай Де Хеа за 1:2. На повторенията се видя, че нападателят на баските бе в засада, но попадението бе признато. Мачът продължи да се развива на високи обороти, като до края и двата тима имаха още възможности за гол. В 80-ата минута удар на Рууни бе спасен с вещина от Ирайсос, а две по-късно Де Хеа изби топката в корнер след шут на току що влезлия като резерва Токеро. В последната 90-а минута Муниаин получи дълго извеждащо подаване и матира Де Хеа за 1:3. Драмата стана пълна в добавеното време, когато Юнайтед натисна. Във втората минута от четириминутното продължение бранител на баските игра с ръка в собственото си наказателно поле и Уейн Рууни вкара от последвалата дузпа за 2:3, но за повече той и съотборниците му просто нямаха време.

В крайна сметка Атлетик (Билбао) напълно заслужено победи насред „Олд Трафорд” и има гол аванс преди реванша след седмица на своя „Сан Мамес”.

1:0 Уейн Рууни (22), 1:1 Фернандо Йоренте (44), 1:2 Оскар Де Маркос (72), 1:3 Икер Муниан (90), 2:3 Уейн Рууни (90+2-дузпа)

Манчестър, “Олд Трафорд” - 67 000 зрители
Съдия: Флориан Майер (Германия)

Манчестър Юнайтед: 1.Де Хеа, 5.Евра, 6.Еванс, 21.Рафаел, 12.Смолинг (55 – 16.Карик ), 4.Фил Джоунс, 13.Парк Джи-Сунг (61 – 8.Андерсон), 18.Ашли Йънг, 11.Райън Гигс (75 – 17.Нани), 10.Уейн Рууни, 14.Хавиер Ернандес

Атлетик (Билбао): 1.Ираисос, 15.Ираола, 6.Сан Хосе , 3.Ауртенече, 24.Хави Мартинес, 14.Сусаета, 8.Итураспе, 21.Андер Ерера (84 – 17.Иниго Перес), 9.Йоренте (81 – 2.Токеро), 19.Муниаин, 10.Де Маркос