Барселона спечели с 1:0 при визитата си на миналогодишния шампион Атлетико (Мадрид) в среща от предпоследния 37-и кръг на испанската Примера дивисион и спечели за 23-и път титлата в Испания. Лионел Меси (65) донесе успеха на каталунците на „Висенте Калдерон” и им гарантира трофея кръг преди края, тъй като разликата с Реал (Мадрид) се запази 4 точки, въпреки че „кралският” клуб спечели с 3:1 в Барселона срещу Еспаньол.

Това е втори трофей на Барселона в Мадрид след сезон 1958/59. Тогава Барса отново играе с Атлетико и завършва при 1:1, докато Реал губи с 1:2 от Атлетик (Билбао).

Треньорът на каталунците Луис Енрике остави Луис Суарес извън групата, а неговото място в титулярния състав беше заето от Педро Родригес, който си партнираше в атака с Лионел Меси и Неймар. Наставникът на домакините Диего Симеоне пък разчиташе на Фернандо Торес и Антоан Гризман в нападение.

Барса доминираше през първата част на „Висенте Калдерон”, но пропуски направиха Педро и Меси. За домакините пък най-чистото положение пропусна Гризман, чийто удар бе отразен от Клаудио Браво в самото начало. В 33-ата минута Даниел Алвеш падна в наказателното поле, но реферът прецени, че нарушението е извън наказателното поле.

След почивката гостите продължиха да бъдат по-активни и стигнаха до попадение в 65-ата минута, когато аржентинската им звезда Лионел Меси се разписа за 0:1 след асистенция на Педро. До края на мача „дюшекчиите” така и не успяха да изравнят и Барселона спечели титлата предсрочно кръг преди края.

Атлетико (Модрид) – Барселона 0:1
0:1 Лионел Меси (65)

Атлетико (Мадрид): 13.Облак, 20.Хуанфран, 3.Гилерме Сикейра , 2.Годин , 24.Хименес , 14.Габи , 4.Марио Суарес (68 - 8.Раул Гарсия), 10.Туран (72 - 9.Манджукич), 6.Коке , 19.Фернандо Торес (80 - 17.Саул), 7.Гризман

Барселона: 13.Браво, 22.Дани Алвес, 3.Пике, 18.Жорди Алба (80 - 24.Матийо), 14.Масчерано, 8.Иниеста (82 - 6.Шави), 4.Ракитич (87 - 12.Рафиня), 5.Бускетс, 10.Меси, 7.Педро, 11.Неймар

В същото време Реал (Мадрид) постигна впечатляваща победа с 4:1 в Барселона срещу Еспаньол, но тя е само за престиж в този провален сезон без трофей за „кралския” клуб. След безлично първо полувреме, в което нямаше голови положения пред двете врати, „белият балет” се развихри след почивката и стигна до успеха си след хеттрик на Кристиано Роналдо (59, 83, 90+1), като асистенциите бяха на Карим Бензема и Хамес Родригес. Един гол с мощен шут добави Марсело (79), а преди това Кристиан Стуани (73) бе изравнил за „папагалчетата” след пас на Серхио Гарсия.

Така след хеттрика си Роналдо има 45 попадения този сезон и води с 4 преди Лионел Меси в битката за голмайсторския приз този сезон.

След тези два мача Барселона остава на върха с 93 точки и печели титлата с 4 точки аванс пред Реал (Мадрид). След загубата си Атлетико (Мадрид) е трети със 77 точки, а Еспаньол остава девети с 49 точки след поражението си от „кралския” клуб.

Еспаньол – Реал (Мадрид) 1:4
0:1 Кристиано Роналдо (59), 1:1 Кристиан Стуани (73), 1:2 Марсело (79), 1:3 Кристиано Роналдо (83), 1:4 Кристиано Роналдо (90+1)

Еспаньол: 13.Кико Касия, 19.Колото (84 - 24.Монтанйес), 15.Морено, 23.Арбила, 16.Хави Лопес, 5.Виктор Алварес, 22.Алваро Гонзалес, 4.Виктор Санчес , 10.Абрахам (84 - 2.Матиони), 9.Серхио Гарсия, 20.Кайседо (64 - 8.Стуани)

Реал (Мадрид): 13.Навас, 3.Пепе, 12.Марсело, 15.Даниел Карвахал (81 - 18.Начо), 2.Варан, 11.Бейл, 8.Кроос, 10.Родригес, 23.Иско (73 - 24.Ияраменди), 7.Кристиано Роналдо, 9.Бензема (63 - 14.Хавиер Ернандес - Чичарито)

ИСПАНИЯ
ПРИМЕРА ДИВИСИОН, 37 КРЪГ
17.05.15
20:00 ч.
Кордоба - Райо Валекано 1:2
0:1 Раул Баена (21), 1:1 Лусо (56), 1:2 Адри Ембарба (78)
17.05.15
20:00 ч.
Еспаньол - Реал (Мадрид) 1:4
17.05.15
20:00 ч.
Валенсия - Селта 1:1
0:1 Пабло Ернандес (8), 1:1 Никола Отаменди (71)
17.05.15
20:00 ч.
Севиля - Алмерия 2:1
0:1 Тиеви Бифума (30), 1:1 Ибора (65), 2:1 Ибора (71)
17.05.15
20:00 ч.
Хетафе - Ейбар 1:1
1:0 Фреди Хинестроза (33), 1:1 Борха Фернандес (36)
17.05.15
20:00 ч.
Атлетико (Мадрид) - Барселона 0:1
17.05.15
20:00 ч.
Виляреал – Малага 2:1
1:0 Жерард Морено (82), 2:0 Жерард Морено (87), 2:1 Серхи Дардер (90)
17.05.15
20:00 ч.
Реал Сосиедад - Гранада 0:3
0:1 Юсеф Ел Араби (74), 0:2 Роберт Ибайес (79), 0:3 Рубен Рочина (88)
Елче - Атлетик Билбао 2:3
1:0 Жонатас (32), 2:0 Жонатас (45), 2:1 Агер Акече (80), 2:2 Микел Сан Хосе (87), 2:3 Инаки Уилямс (90+2)