Играй БЛИЦ ГЕЙМ - ТУК!

Бенфика излиза на финала на Лига Европа в Амстердам срещу Челси в преследване на първи европейски трофей от 51 години. “Орлите” от Лисабон за последно вдигат купа от континентален турнир през 1962 г., когато на финала на КЕШ побеждават Реал (Мадрид) с 5:3 в Амстердам.

Сега “червените” се надяват именно в холандската столица да бъде сложен край на негативната серия. След триумфа на “Олимпийския стадион” в Амстердам Бенфика има шест загубени финала, което е абсолютен рекорд в историята на евротурнирите. Няма друг тим с толкова много последователни загубени финални срещи. За последно “орлите” играха в директен мач за евротрофей през 1990 г., когато паднаха с 0:1 от Милан във финала на КЕШ.

1bmu.jpgСред загубените от Бенфика финали е и единственият до момента англо-португалски финал в Европа. Това е решителната среща за КЕШ през 1968 г., когато Манчестър Юнайтед побеждава португалския тим с 4:1 след продължения.

На 29 май 1968 г. Боби Чарлтън дава аванс на “червените дяволи” в 53-тата минута след гол с глава. Четвърт час преди края Жайме Граса изравнява резултата. До края на мача нов гол не пада и двубоят отива в продължения, но до това можеше да не се стигне, ако вратарят Алекс Степни не бе направил решително спасяване срещу озовалия се срещу него Еузебио.

В този мач Манчестър Юнайтед е без основния си голмайстор Денис Лоу, който е контузен и гледа по телевизията от болничното легло. Всичко в срещата е решено в първите 10 минути от продълженията. В 93-ата минута Джордж Бест получава топката от вратаря Степни на 25 метра пред противниковата врата, нахлува в наказателното поле, преодолява вратаря и стреля точно във вратата.

В следващата минута Брайън Кид, който в деня на мача навършва 19 години, вкарва трети гол за “червените дяволи”, а в 99-ата минута Чарлтън с второто си попадение в мача слага точка на спора. С този успех Манчестър Юнайтед става първият английски тим, спечелил КЕШ. Триумфът идва точно 10 години след трагедията на летището в Мюнхен, при която загиват 8 играчи на “червените дяволи”. Боби Чарлтън и Бил Фоулкс оцеляват и са част от състава, който триумфира през 1968 г.

Челси от своя страна влиза във финала на Лига Европа с настойката да стане първият отбор, спечелил двата евротрофея в последователни години в обратен ред – първо Шампионската лига, а след това Лига Европа. “Сините” имат 4 финала в евротурнирите в историята си, като са спечелили три от тях. Единствената им загуба е през 2008 г. на финала на Шампионската лига, когато отстъпиха на Манчестър Юнайтед след дузпи.

ФИНАЛИТЕ НА БЕНФИКА
31.05.1961 г., КЕШ, Бенфика – Барселона 3:2
02.05.1962 г., КЕШ, Бенфика – Реал (Мадрид) 5:2
22.05.1963 г., КЕШ, Бенфика – Милан 1:2
27.05.1965 г., КЕШ, Бенфика – Интер 0:1
29.05.1968 г., КЕШ, Бенфика – Манчестър Юнайтед 1:4
04.05.1983 г., УЕФА, Андерлехт – Бенфика 1:0 (първи мач)
18.05.1983 г., УЕФА, Бенфика – Андерлехт 1:1 (реванш)
25.05.1988 г., КЕШ, ПСВ Айндховен – Бенфика 6:5 след дузпи (0:0 в ред. вр. и след прод.)
23.05.1990 г., КЕШ, Бенфика – Милан 0:1

ФИНАЛИТЕ НА ЧЕЛСИ
19.05.1971 г., КНК, Челси – Реал (Мадрид) 1:1
21.05.1971 г., КНК, Челси – Реал (Мадрид) 2:1 (преиграване)
13.05.1998 г., КНК, Челси – Щутгарт 1:0
21.05.2008 г., ШЛ, Челси – Манчестър Юнайтед 5:6 след дузпи (1:1 в ред. вр. и след прод.)
19.05.2012 г., ШЛ, Челси – Байерн 4:3 след дузпи (1:1 в ред. вр. и след прод.)

ЕДИНСТВЕНИЯТ АНГЛО-ПОРТУГАЛСКИ ФИНАЛ
29 май 1968 г.
Бенфика – Манчестър Юнайтед 1:4
0:1 Боби Чарлтън (53), 1:1 Жайме Граса (75), 1:2 Джордж Бест (93), 1:3 Брайън Кид (94), 1:4 Боби Чарлтън (99)

Бенфика: Жозе Енрике, Адолфо Калисто, Умберто Фернандеш, Жасинто Сантош, Фернандо Крус, Жайме Граса, Марио Колуна, Жозе Аугусто, Жозе Тореш, Еузебио, Антонио Симоеш
Треньор: Ото Глориа (Бразилия)

Манчестър Юнайтед: Алекс Степни, Шей Бренан, Били Фоулкс, Дейвид Седлър, Тони Дън, Пат Креранд, Боби Чарлтън, Ноби Стайлс, Джордж Бест, Брайън Кид, Джон Астън
Треньор: Мат Бъзби (Шотландия)