Юношеският национален отбор на България до 17 години загуби шанс да се класира за европейското първенство за тази възраст в Словения тази година. Нашите със селекционер Александър Димитров паднаха от домакина Германия с 1:2 в мач от група 4 на финалния квалификационен кръг. В първия си двубой младите “лъвчета” направиха 0:0 с Португалия. Последният им двубой е на 25 март срещу Турция. Единствено победителят се класира за Евро 2012. За домакините от Германия в днешния мач на два пъти се разписа нападателят Макс Мейер още в началото на двубоя, а почетното попадение за България реализира юношата на “Левски” Радослав Цонев.

Въпреки отпадането трябва да се отбележи успеха на България, тъй като за първи път от повече от 10 години национална гарнитура стига до последния квалификационен цикъл. Изключение прави единствено класирането на юношите

Треньорът на България Александър Димитров направи само една промяна в стартовия състав за разлика от предишния мач с Португалия (0:0) преди два дни. В игра се завърна титулярният капитан Никола Колев, а на резервната скамейка остана нападателят Георги Минчев.

Още в 7-ата минута Мейер прониза вратаря на България Георги Китанов с плътен удар. Десетина минути след това отново Мейер удвои. Между двата гола домакините, които са и един от фаворитите за спечелване на европейското, имаха още три положения за гол, но стражът на “лъвовете” спаси. В 33-ата минута Станислав Дрянов отправи първи удар по посока вратата на Германия, но без успех.

През второто полувреме Александър Димитров извади полузащитника Стивън Петков и пусна по-офанзивния Кирил Десподов. Влизането му в игра раздвижи българското нападение и нашите логично намалиха резултата. В 58-ата минута Радослав Цонев (“Левски”) реализира първия гол за България във финалния квалификационен кръг. До края на двубоя в игра за “трикольорите” влезе още един нападател – Георги Минчев, но нашите не успяха да стигнат поне до равенството. В последните секунди Радослав Цонев имаше шанс, но не успя да преодолее вратаря на Германия./БЛИЦ

Германия – България 2:1
1:0 Мейер (7), 2:0 Мейер (18), 2:1 Радослав Цонев (57)

Германия:
1.Оливер Шницлер, 2.Паскал Итер, 3.Джереми Дуджияк, 4.Мариан Сар, 5.Никлас Шюле, 7.Макс Дитген (79 – 21.Юлиян Бранд), 8.Леон Горецка (41 – 6.Марк Оливер Кемпф), 9.Саид Бенкарит, 10.Макс Мейер, 11.Серж Гнабри (50 – 17.Марсел Хилснер), 16.Нико Бранденбургер
Резерви: 12.Марвин Швабе, 6.Марк Оливер Кемпф, 13.Леон Лингерски, 17.Марсел Хилзнер, 19.Феликс Локемпер, 21.Юлиян Бранд, 22.Кевин Акпогума
Селекционер: Щефан Бьоргер

България: 1.Георги Китанов, 2.Денислав Мицаков (53 – 13.Алеко Алеков), 3.Любомир Илиев, 4.Мики Орачев, 5.Петър Чобанов, 7.Стивън Петков (56 – 16.Кирил Десподов), 8.Никола Колев, 10.Станислав Дрянов, 14.Радослав Цонев, 17.Милчо Ангелов (75 – 9.Георги Минчев), 18.Борислав Цонев
Резерви: 12.Александър Любенов, 6.Михаел Орачев, 9.Георги Минчев, 11.Александър Василев, 13.Алеко Алеков, 15.Пламен Гълъбов, 16.Кирил Десподов
Селекционер: Александър Димитров

Стадион: “Везерщадион”, Бремен
Съдии: Митя Жганец (Словения), Роберт Вукан, Лаурен Коно
Жълти картони: Марк Оливер Кемпф (Германия); Алеко Алеков (България)