ИГРАЙ БЛИЦ ГЕЙМ 3 - ТУК!

Вицешампионът Борусия (Дортмунд) си отмъсти на спечелилия требъл през миналия сезон Байерн за загубата във финала на Шампионската лига (б.р. 1:2 на "Уембли") и го срази с 4:2 на свой терен, за да спечели за четвърти път Суперкупата на Германия в досегашните 14 официални мача за трофея. Предишните триумфи на "жълто-черните" бяха през 1989, 1995 и 1996 година. Така те се изравниха по брой Суперкупи с Байерн, печелил трофея през 1987, 1990, 2010 и 2012 година.

Освен всичко останало вестфалци помрачиха дебюта на Хосеп Гуардиола в официален мач начело на баварците и прекъснаха серия от 5 мача без успех над колоса от Мюнхен във всички надпревари - 2 равенства и 3 поражения.

Това бе трети сблъсък между двата съперника за Суперкупата на Германия, след като досега по веднъж се бяха побеждавали. През 1989 година Дортмунд надвива Байерн с 4:3 в Кайзерслаутерн, но през 2012 година губи с 1:2 от баварците в Мюнхен.

Двубоят на "Сигнал Идуна Парк" започна страхотно за домакините, след като още в самото начало резервният страж на баварците Том Щарке не се намеси убедително и Марко Ройс (6) се разписа с глава отблизо за 1:0. Две минути по-късно и Роберт Левандовски вкара топката във вратата, но попадението не бе зачетено заради вдигнат флаг за засада.

Постепенно гостите взеха инициативата и пропуски направиха Шакири, Мюлер и Манджукич. Дортмунд контраатакуваше опасно и в 19-ата минута Левандовски можеше да се разпише, но Щарке изби с крак удара на поляка. До края на полувремето баварците владееха повече топката, но така и не стигнаха до кой знае колко опасни положения пред вратата на Вайденфелер.

Между 54-ата и 57-ата минути паднаха три попадения. Първо Байерн изравни, след като Филип Лам центрира брилянтно и Ариен Робен (55) вкара за 1:1. Секунди по-късно Даниел ван Буйтен (56-авт.) си отбеляза автогол, след като засече топката в близкия ъгъл след центриране отдясно на Гюндоган. Малко след това и самият Илкай Гюндоган (57) с техничен диагонален удар се разписа за 3:1.

Баварците не се предадоха и след нова асистенция на Лам топката пак достигна до Робен (64), който се завъртя на точката на дузпата и отбеляза за 3:2. Две минути по-късно опит за странична ножица на Манджукич не сполучи.

В 80-ата Тиаго изведе Томас Мюлер зад гърба на защитата, но немският национал нацели напречната греда. Последваха две добри възможности за гол пред Дортмунд, но първо Щарке се намеси след удар на влезлия като резерва Обамеянг, а след това и бранител изби топката почти от голлинията. Все пак домакините стигнаха до четвърти гол, след като Тиаго сбърка при изнасянето на топката, а Левандовски изведе Обамеянг, който след пробив по дясното крило центрира и Марко Ройс (86) оформи крайното 4:2. При това попадение останаха съмнения за положение на засада.

1:0 Марко Ройс (6), 1:1 Ариен Робен (55), 2:1 Даниел ван Буйтен (56-авт.), 3:1 Илкай Гюндоган (57), 3:2 Ариен Робен (64), 4:2 Марко Ройс (86)

Дортмунд, „Сигнал Идуна Парк“
Съдия:Йохен Дреес
Жълт картон: Боатенг (Байерн)

Борусия (Дортмунд): 1.Вайденфелер, 15.Хумелс, 4.Суботич, 29.Шмелцер, 18.Шахин, 16.Блашчиковски (72 - 17.Обамеянг), 6.Свен Бендер (46 - 5.Кел), 11.Марко Ройс, 19.Гроскройц, 8.Гюндоган (88 - 25.Папастатопулос), 9.Левандовски

Байерн: 22.Щарке, 21.Лам, 5.Ван Буйтен, 17.Жером Боатенг, 27.Алаба, 10.Робен, 39.Кроос (86 - 4.Данте), 6.Тиаго Алкантара, 11.Шакири (67 - 31.Швайнщайгер), 9.Манджукич (75 - 14.Писаро), 25.Мюлер