Еспаньол измъкна точка на свой терен в каталунското дерби срещу Барселона и отдалечи градския си съперник на 5 точки от върха във временното класиране, където е Реал (Мадрид). Двата тима завършиха 1:1 на „Корнея Ел Прат” в среща от 18-ия кръг на Примера дивисион. Единственото попадение за „балугранас” вкара Сеск Фаббрегас (16), а Алваро Гарсия Васкес (86) донесе точката на „папагалчетата”. В добавеното време играчите на Хосеп Гуардиола не получиха чиста дузпа, след като бранител на Еспаньол игра с ръка в собственото си наказателно поле и препречи пътя на топката към вратата.

Двубоят започна с изненадващ домакински натиск, който можеше да доведе до гол още в 5-ата минута, когато стражът на Барса Виктор Валдес със сетни усилия отрази на голлинията два последователни изстрела на Верду. Постепенно „балугранас” взеха инициативата и в 16-ата минута Даниел Алвеш центрира към Сеск Фабрегас, който с глава простреля вратаря Алварес за 0:1. Малко преди това Фабрегас пак бе отбелязал гол, който обаче бе отменен заради игра с ръка на Меси при разиграването. Отговорът на „папагалчетата” не закъсня и след удари на Серхио Гарсия в 17-ата минута и Тиеви в 22-ата миута бяха близо до изравняване, но пропуснаха да го направят. В 38-ата минута Тиеви отново стреля от изгодна позиция, но неточно. До края на полувремето последваха и изстрели на Серхио Гарсия, Ромарик и Верду, които обаче също не успяха да преодолеят Виктор Валдес. В самия край на първата част играчите на двата тима си организираха малко меле в центъра на терена, което се размина без особени последствия.

След почивката играта не бе толкова равностойна, като от самото начало Барса взе инициативата и с безбройни разигравания в центъра на терена търсеше пътя към втори гол. Алексис Санчес, Диего Алвеш и Андрес Иниеста пробваха късмета си с далечни удари, но без успех. В 55-ата минута Верду стреля опасно, но отново без успех. Малко след това Даниел Алвеш вкара топката във вратата на „папагалчетата”, но попадението бе отменено заради засада. Лионел Меси можеше да сложи точка на спора в 77-мата минута, но след изстрела му топката облиза страничната греда и излезе в аут. Барса продължи да играе надменно и да разиграва продължително, без да създава опасности пред вратата на Алварес. Така напълно изненадващо в 86-ата минута след центриране на Бифоума отдясно Алваро засече топката с глава отблизо и изравни за 1:1. Последва финален натиск на „блаугранас” и в първата минута на добавеното време Пике удари гредата, а при добавката на резервата Педро бранител на Еспаньол игра с ръка и препречеи пътя на топката към мрежата, но съдията Хавиер Алварес ощети Барса и не отсъди дузпа. В крайна сметка каталунското дерби приключи без победител в полза на Реал (Мадрид).

След подялбата на точките Барса остава на второ място с 38 пункта, но вече изостава на 5 от лидера и основен конкурент за титлата Реал (Мадрид). Еспаньол пък е осми с 24 точки.

Реал (Мадрид) - Гранада 5:1
1:0 Карим Бензема (19), 1:1 Мануел Рико (22), 2:1 Серхио Рамос (34), 3:1 Гонсало Игуаин (47), 4:1 Карим Бензема (50), 5:1 Кристиано Роналдо (89)
07.01.12
23:00 ч.
Малага - Атлетико (Мадрид) 0:0
08.01.12
13:00 ч.
Райо Валекано - Севиля 2:1
1:0 Мичу (45), 2:0 Раул Тамудо (51), 2:1 Жулиен Ескюде (61)
08.01.12
17:00 ч.
Хетафе - Атлетик (Билбао) 0:0
08.01.12
19:00 ч.
Виляреал - Валенсия 2:2
1:0 Марко Рубен (14), 2:0 Кристиан Родригес (18), 2:1 Софиан Фегули (41), 2:2 Ариц Адуриц (87)