Новият мениджър на Манчестър Юнайтед Луис Ван Гаал започна със загуба в английската Висша лига. Още на старта 20-кратните шампиони се изложиха, отстъпвайки с 1:2 на Суонзи. И миналата година "лебедите" бяха първи съперник на "червените дяволи" в английското първенство. Тогава обаче Юнайтед спечели с изразителното 4:1 при дебюта на Дейвид Мойс, но днес Ван Гаал направи фаулстарт за разлика от предшественика си. По този начин Юнайтед наруши традицията да печели винаги първите си домакински мачове в първенството от 1992 година насам, когато отстъпва на Евертън.

Победата днес е първа шампионатна за Суонзи на "Олд Трафорд". Тя дойде след голове на Ки Сунг-Юенг и Гълфи Сигурдсон. Националът на Южна Корея откри резултата в 28-ата минута, отбелязвайки първото попадение във Висшата лига за сезон 2014/2015. В 53-ата новият капитан на Манчестър Юнайтед Уейн Рууни изравни със задна ножица, а за крайното 1:2 точен беше Сигурдсон в 73-ата.

За двубоя с "лебедите", водени от родени през 1979 година Гари Монк, Ван Гаал заложи на трима дебютанти, а съставът му като цяло беше доста изненадващ. Експерименталната формация беше подредена в схема 3-5-2. Първи официален мач за "червените дяволи" днес записаха младоците Джеси Лингард и Тайлър Блекет, както и новото попълнение Андер Ерера. Последният беше привлечен от Атлетик (Билбао) за сумата от 36 милиона евро. Освен това спряганите за трансфери Ашли Йънг и Хавиер Ернандес получиха възможност да започнат титуляри в първия официален мач за новия сезон. На смяна влезе и Маруан Фелайни, който също не е сигурен за мястото си в Манчестър Юнайтед.

В началните минути на "червените дяволи" опитаха да наложат домакински натиск, но отбраната на Суонзи играеше на висота и не се пропукваше. При няколко центрирания пък полският вратар на гостите Лукаш Фабиански демонстрира добрия си рефлекс. Постепенно "лебедите" започнаха да поглеждат към вратата на Юнайтед, а тримата в защита, на които Ван Гаал се довери, не бяха много убедителни в намесите си, което сериозно започна да притеснява феновете на рекордьора по титли в Англия. В 28-ата минута почитателите на английския гранд бяха шокирани. Кореецът Ки Сунг-Юенг даде преднина на Суонзи, след като получи топката на границата на наказателното поле от Гълфи Сигурдсон и я изпрати неспасяемо в долния ляв ъгъл на Де Хеа - 0:1.

До почивката "червените дяволи" не съумяха да създадат опасност пред Фабиански, което принуди Ван Гаал да търси промяна в началото на второто полувреме. Холандският специалист замени Хавиер Ернандес с Нани, след като в 24-ата минута трябваше да прави и принудителна смяна заради контузията на Джеси Лингард, който отстъпи място на Аднан Янузай. В началото на вторите 45 минути "червените дяволи" заиграха в схема 4-2-3-1. С изваждането на Ернандес сам на върха на атаката остана Уейн Рууни. Именно новият капитан отбеляза изравнителното попадение в 53-ата минута. Фил Джоунс спечели въздушното единоборство с Вилфред Бони при центриране от корнер и отклони топката към далечната греда, където Рууни се измъкна от опеката на Анхел Ранхел и със задна ножица направи 1:1.

В 73-ата минута обаче "лебедите" отново шокираха публиката на домакините. Фил Джоунс и Ашли Йънг сгрешиха и позволиха на Уейн Раутлидж да се озове на стрелкова позиция. Крилото не успя да отправи удар, изпращайки топката успоредно на голлинията, където обаче бе Гълфи Сигурдсон, който прониза Де Хеа за 1:2.

В края "червените дяволи" изразиха претенции за дузпа за игра с ръка на Анхел Ранхел след центриране на Нани, но съдията Майк Дийн остана безмълвен. Така Манчестър Юнайтед започна лошо новия сезон във Висшата лига и Ван Гаал дебютира със загуба.

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД - СУОНЗИ 1:2
0:1 Ки Сунг-Юенг (28), 1:1 Уейн Рууни (53), 1:2 Гълфи Сигурдсон (73)

Манчестър Юнайтед: 1.Давид Де Хеа, 4.Фил Джоунс, 12.Крис Смолинг, 42.Тайлър Блекет, 24.Дарън Флетчър, 21.Андер Ерера (67-31.Маруан Фелайни), 35.Джеси Лингард (24-11.Аднан Янузай), 18.Ашли Йънг, 8.Хуан Мата, 14.Хавиер Ернандес (46-17.Нани), 10.Уейн Рууни
Mениджър: Луис Ван Гаал

Суонзи: Лукаш Фабиански, Ранхел, Амат, Уилямс, Нийл Тейлър (54-Дуайт Тиендали), Ки Сунг-Юенг, Джонджо Шелви, Нейтън Дайър (67-Джеферсън Монтеро), Гълфи Сигурдсон, Уейн Раутлидж, Вилфред Бони (77-Бафетимби Гомис)
Мениджър: Гари Монк

Manchester United vs Swansea 1-2 I All Goals... by SkyTV1