Героичното равенство 4:4, което Челси измъкна в домакинския си мач срещу Аякс в Шампионската лига, прати тима на Франк Лампард в книгите с рекордите на турнира. „Сините“ станаха първият отбор от създаването на ШЛ през сезон 1992/93, който стига до реми, след като е изоставал с разлика от три гола и след получени четири попадения във вратата си.

Има общо 10 случая в историята на турнира, когато един отбор губи с три попадения, но успява да се спаси от загубата. В три от тях дори има пълен обрат и се стига до победа за изправения в трудна ситуация отбор. В нито един от тези десет случая не е имало отбор, който да е изоставал с 1:4 и да стигне до равенството.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

Историята на шампионския турнир на Европа помни само един подобен момент. Той обаче е стария формат на надпреварата, известен като Купата на европейските шампиони (КЕШ). През сезон 1955/56 унгарският Вьорьош Лобого (тогавашното име на МТК) изостава с 1:4 от Реймс след 52 минути, но успява да изравни за 4:4. Въпреки това френският тим продължава напред с общ резултат 8:6.
Текст и статистика на Веселин РУСИНОВ, БЛИЦ СПОРТ

СЛУЧАИТЕ В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА, КОГАТО ЕДИН ОТБОР НАВАКСВА ПАСИВ ОТ ТРИ ГОЛА
* Вердер изостава с 0:3 след 33 минути срещу Андерлехт в групите на сезон 1993/94, но успява да спечели с 5:3
* Депортиво (Ла Коруня) се оказва догонващ при 0:3 в 55-ата минута във втората групова фаза на сезон 2000/01, но накрая печели мача с 4:3
* Макаби (Хайфа) губи с 0:3 след едва 15 минути във втория мач от третия квалификационен кръг на сезон 2009/10, но стига до победата с 4:3 и продължава напред с общ резултат 4:3
* В първата групова фаза на сезон 2002/03 Ливърпул губи с 0:3 от Базел след 29 минути игра, но стига до крайното 3:3
* Ливърпул изоставаше с 0:3 на Милан след 44 минути във финала на сезон 2004/05, но успя да стигне до 3:3 и в крайна сметка да триумфира с трофея след дузпи
* В 32-ата минута на реванша от третия квалификационен кръг на сезон 2013/14 Макаби (Хайфа) губеше с 0:3 срещу Базел, но успя да изравни за 3:3. Швейцарският тим продължи напред с общ резултат 4:3
* Андерлехт беше в ролята на догонващ при 0:3 в 58-ата на мача от груповата фаза на сезон 2014/15, но се добра до крайното 3:3
* След едва 22 минути на реванша от третия квалификационен кръг на сезон 2015/16 Молде губеше с 0:3 от Динамо (Загреб), но изравни за 3:3. Хърватският тим продължи напред заради повече вкарани голове като гост
* В 31-ата минута на мача от груповата фаза на сезон 2016/17 Бешикташ догонваше при 0:3, но в крайна сметка срещата завърши при резултат 3:3
* В среща от групите на сезон 2017/18 Севиля губеше с 0:3 срещу Ливърпул след 30 минути игра, но се добра до крайното 3:3
* Челси изоставаше с 1:4 на Аякс след 55 минути в мач от групите на сезон 2019/20, но все пак срещата завърши при резултат 4:4