ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Действащият световен шампион Франция започна защитата на титлата си в Катар с обрат срещу Австралия за убедителното 4:1 в първия мач за двата тима от група D на Мондиал 2022. Крейг Гуудуин (9) шокира рано "петлите", но Адриен Рабио (27), а след това асистира за първия от двата гола на Оливие Жиру (32, 72), който изравни рекордна на Тиери Анри за 51 попадения с националната фланелка. Килиан Мбапе (68) също се разписа след центриране на Дембеле, а след това подаде за втория гол на Жиру. По-рано Дания и Тунис завършиха 0:0 в другия мач от групата, регистрирайки първата среща без гол на Световното.

Французите имат много проблеми, след като доста от играчите на Дешан получиха контузии. Последната бе на Карим Бензема, който дни преди старта на Мондиала получи мускулна травма, която го извади от сметките.

След спокойни начални минути и един неточен удар на Райли Макрий се стигна до 9-ата, в която Матю Леки получи дълъг диагонален пас, който превърна в асистенция, пускайки към Крейг Гуудуин, а той разстреля Юго Лорис отблизо за 0:1. В този момент се контузи и Люка Ернандес, който няколко минути след това бе заменен от Тео Ернандес.

"Петлите" не успяха да натиснат след гола и бързо да потърсят изравняване, а в 22-ата минута Мичъл Дюк отново застраши вратата на Лорис с шут от далечна дистанция, при който топката премина над напречната греда. Пет минути след това световните шампион успяха да изравнят с първото по-сериозно положение пред вратата на Матю Райън. Влезлият като резерва Тео Ернандес центрира и качи топката на главата на Адриен Рабио, а халфът на Ювентус вкара за 1:1. Голът окрили "петлите" и в 32-ата минута обратът бе налице. Мбапе открадна топката и подаде на Адриен Рабио, който асистира за 50-ия гол на Оливие Жиру с екипа на Франция за 2:1.

В заключителните минути на първата част първи Мбапе направи фрапантен пропуск след центриране на Гризмян, пращайки топката над вратата. Малко след това Джаксън Ървин получи отлично центриране в пеналтерията и с глава насочи топката към вратата, но нацели лявата греда.

Winbet - на един клик разстояниe! (18+)

След почивката в 50-ата минута Жиру опита с ножичен удар да матира Райън, но стреля неточно. Десетина минути по-късно двойно подаване между Мбапе и Жиру завърши с неточен удар на звездата на ПСЖ.

Играчите на Дидие Дешан продължиха да доминират и австралийците рядко успяваха да задържат топката за по-дълго и да погледнат към вратата на Юго Лорис. В 67-ата минута играч на Австралия изчисти пред голлинията удар на Антоан Гризман. Секунди по-късно Усман Дембеле се справи с двама бранители на "кенгурутата", асистирайки на Килиан Мбапе, който с глава се разписа за 3:1. Три минути по-късно Оливие Жиру изравни рекорда на Тиери Анри, вкарвайки 51-вия си гол с екипа на Франция за 4:1 срещу "кенгурата". Така нападателят на Милан се изравни с легендата на френския футбол на първото място във вечната голмайсторска листа на тима.

Франция продължаваше да диктува събитията на терена, а в края влезлият като резерва бранител Жул Кунде имаше шанс да се разпише, но вратарят Райън спаси неговия удар и изстрел на Тео Ернандес с глава в добавеното време.

В крайна сметка световните шампиони започнаха с убедителна победа и оглавиха класирането в групата, а във втория кръг срещат Дания. Австралийците пък ще премерят сили с Тунис в следващия си мач.

ВИЖТЕ КЛАСИРАНИЯТА В ГРУПИТЕ!

ФРАНЦИЯ - АВСТРАЛИЯ 4:1
0:1 Крейг Гуудуин (9), 1:1 Адриен Рабио (27), 2:1 Оливие Жиру (32), 3:1 Килиан Мбапе (68), 4:1 Оливие Жиру (71)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
2 - Килиан Мбапе опита да копне топката над защитата в наказателното поле, но един от бранителите се намеси навреме.
3 - Райли Макрий отправи първия неточен удар в мача при опит да намери съотборник.
9 - ГОООЛ за Австралия! Матю Леки проби отдясно, финтира Люка Ернандес и подаде към Крейг Гудуин, който от близка дистанция разстреля Юго Лорис за 0:1.
13 - Люка Ернандес се контузи при финта за гола и бе заменен принудително от Тео Ернандес.
22 - Мичъл Дюк шутира силно от далечна дистанция малко над вратата на "петлите".
27 - ГОООЛ за Франция! След корнер топката стигна до влезлия като резерва Тео Ернандес, който центрира и Адриен Рабио с глава изравни за 1:1.
29 - Оливие Жиру получи подаване от Антоан Гризман, но с глава прати топката над вратата на Райън.
32 -  ГОООЛ за Франция! Мбапе открадна топката, чукна я към Адриен Рабио, а той подаде на Оливие Жиру и нападателят на Милан я прати в опразнената врата, вкарвайки 50-ия си гол с екипа на "петлите" за 2:1.
40 - Мбапе намери Дембеле на точката на дузпата, но последва неточен удар над вратата.
42 - Мбапе върна с пета към Гризман, но нападателят на Атлетико Мадрид стреля от границата на наказателното поле покрай вратата на Райън.
45 - Килиан Мбапе засече деликатно центриране на Антоан Гризман и направи фрапантен пропуск, пращайки топката над напречната греда.
45+1 - ГРЕДА за Австралия! Джаксън Ървин получи отлично центриране в пеналтерията и с глава насочи топката към вратата, но нацели лявата греда.
45+6 - Край на първата част!
............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
48 - Удар на Орелиен Чуамени е блокиран.
50 - Оливие Жиру засече с акробатичен удар центриране отляво, но топката премина покрай вратата.
60 - Жиру остана под топката при центриране на Адриан Рабио, а атаката на "петлите" завърши без успех.
61 - Килиан Мбапе направи двойно подаване с Жиру и влезе наказателното поле, а Кий Роулс блокира удара му и съдията посочи корнера, въпреки че топката последно се удари във французина.
67 -  Защитник на Австралия изчисти от голлинията удар на Антоан Гризман.
68 - ГОООЛ за Франция! Усман Дембеле се справи с двама бранители на "кенгурутата", асистирайки на Килиан Мбапе, който с глава се разписа за 3:1.
71 - ГОООЛ за Франция! Килиан Мбапе центрира и Оливие Жиру с глава за 4:1 вкара 51-ия си гол с екипа на "петлите", изравнявайки легендата Тиери Анри във вечната голмайсторска листа.
90 - Появилият се като резерва секунди по-рано Жул Кунде пропусна, след като Матю Райън отрази удара му.
90+2 - Райън спаси удар с глава на Тео Ернандес.
90+7 - Край на мача! Франция срази Австралия с 4:1 за шампионски старт.

Франция: 1. Юго Лорис, 2. Бенжамен Павар (895. Жул Кунде), 24. Ибрахима Конате, 18. Дайо Упамекано, 21. Люка Ернандес (1322. Тео Ернандес), 8. Орелиен Чуамени (7713. Юсуф Фофана), 14. Адриен Рабио , 7. Антоан Гризман, 11. Усман Дембеле (7720. Кингсли Коман), 9. Оливие Жиру (8926. Маркус Тюрам), 10. Килиан Мбапе
Резерви: 16. Стив Манданда, 23. Алфонс Ареола, 3. Аксем Дисаси, 4. Рафаел Варан, 5. Жул Кунде, 6. Матео Гендузи, 12. Рандал Коло Муани, 13. Юсуф Фофана, 15. Жордан Верету, 17. Уилиам Салиба, 20. Кингсли Коман, 22. Тео Ернандес, 25. Едуардо Камавинга, 26.Маркус Тюрам
Селекционер: Дидие Дешан

Австралия: 1. Матю Райън, 3. Натаниъл Аткинсън (852. Милош Дегенек), 19. Хари Сутер, 4. Кий Роулс, 16. Азиз Бехич, 13. Аарън Муй , 14. Райли Макрий (7311. Ауер Мабил), 22. Джаксън Ървайн  (8526. Киану Бакус), 23. Крейг Гуудуин (7421. Гаранг Коул), 7. Матю Леки, 15. Мичъл Дюк  (5625. Джейсън Къмингс)
Резерви: 12. Андрю Редмайн, 18.Дани Вукович, 2. Милош Дегенек, 5. Фран Карачич, 6. Марко Тибио, 8. Бейли Райт, 9. Джейми МакЛарън, 10. Айдин Хрустич, 11. Ауер Мабил, 17. Камерън Девлин, 20. Томас Денг, 21. Гаранг Куол, 24. Жоел Брус Кинг, 25. Джейсън Къмингс, 26. Киану Бакус
Селекционер: Греъм Арнолд

Съдия: Виктор Гомес (ЮАР)
Стадион: "Ал Джануб", Ал Уакра

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР