ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА - ТУК!

Един 109-годишен симпатичен английски тим напомни за себе си. Брадфорд избухна и отстрани гранда Арсенал в четвъртфинал за Купата на Лигата. На стадион “Валей Парейд” домакините поднесоха сензацията и спечелиха с дузпи срещу “артилеристите” (3:2 при дузпите след 1:1 в редовното време и продълженията). Брадфорд се класира на полуфиналите и привлече целия интерес върху себе си. “Жълто-червените” от Западен Йоркшир за пореден път доказаха защо в Англия футболът е романтика. Брадфорд в момента се състезава в Лига 2 (четвъртото ниво на футбола в страната). Едва ли има друго първенство в Европа, в което отбор от четвърта дивизия да се справи с тим от ранга на Арсенал.

Тези, които мислят, че бомбата на Брадфорд е заради подценяване или отписване на турнира от страна на Арсенал, жестоко се лъжат. Арсен Венгер заложи на абсолютно всички титуляри, през второто полувреме вкара в игра включително Маруан Шамак и Томаш Росицки. И с всички звезди Арсенал отпадна от отбор, който е направил селекция за...7500 паунда. Да, няма грешка. Брадфорд е платил трансферна сума – 7500 паунда, единствено за нападателя си Джеймс Хансън преди пет сезона. Всички останали титуляри, които вчера излязоха срещу Арсенал, са свободни агенти и не струват нито 1 лира! За сравнение, в състава на “артилеристите” платената сума за трансфери на титулярите от вчера е точно 66,8 милиона паунда.

Брадфорд е създаден през далечната 1903 година и може да се похвали с няколко участия в най-високото ниво на футбола в Англия. Първите са още от 1908-ма до 1922 година. След това клубът потъва из долните дивизии, стига до четвъртото ниво, за да се върне отново през сезон 1999/2000 във Висшата лига. “Петлите” се задържат в елита само два сезона, в които блестят звездите Питър Бийгри, Дийн Уиндас, Роби Блейк, Дийн Соундърс, Лий Милс и други.

Успехът срещу Арсенал вчера продължи една страхотна традиция на Брадфорд. Четвъртодивизионният тим записа девети пореден мач!, който печели след изпълнение на дузпи. Всичко започва през 2009 година в мач в турнира Футбол лига Трофи (турнир на отборите от първа, втора и долните дивизии). Брадфорд печели всичките си девет мача след това с рулетката на дузпите. Само в рамките на последните два месеца, от 9 октомври, до вчера, “жълто-червените” отстраниха 4 съперника след дузпи, последният – Арсенал.

“Героите на Паркинсон”, пишат днес медиите на Острова, имайки предвид играчите на треньора Фил Паркинсон. “Тази нощ трябва да се запомни, гордея се с моите футболисти. Брадфорд е фантастичен футболен клуб, трябва да го изпитате”, споделя роденият на 1 декември 1967 година мениджър Фил Паркинсон.

След последния съдийски сигнал на Майк Дийн феновете на скромния отбор от четвърта дивизия полудяха. Мъждукащите жълти светлини на трибуните допълнително създадоха онази атмосфера и дух на романтика и истински английски футбол. Този, който накара над 23 хиляди фенове да подкрепят Брадфорд и да се радват като малки деца на историческата победа.

Брадфорд – Арсенал 3:2 след дузпи (1:1 в редовното време и продълженията)
1:0 Гари Томспън (16), 1:1 Томас Вермаелен (88)

3:2 Томас Вермаелен - пропуска

Брадфорд: Мат Дюк, Стивън Дарби, Карл Макъх, Рори МакАрдъл, Джеймс Мередит, Гари Томпсън (72 – Ричи Джоунс), Натам Доил, Гари Джоунс, Уил Аткинсън (92 – Блеър Търгът), Джеймс Хансън, Наки Уелс (74 – Алън Конъл)
Мениджър: Фил Паркинсон (на снимката, отляво на Венгер)

Арсенал: Войчех Счесни, Бакари Саня, Пер Мертезакер, Томас Вермаелен Киърън Гибс, Франсис Кокелен (60 – Маруан Шамак), Санти Касорла, Аарън Рамзи (69 – Томаш Росицки), Джак Уилшир, Лукас Подолски (69 – Окслейд-Чембърлейн), Жервиньо

Стадион: “Валей Парейд” – 23 971 зрители
Съдия: Майк Дийн
Жълти картони: Уелс, Дойл, Хансън (Брадфорд), Жервиньо, Вермаелен (Арсенал)

6 октомври 2009 година, Футбол лига Трофи
Брадфорд – Нотс Каунти 3:2 след дузпи (2:2 в редовното време и продълженията)
10 ноември 2009 година, Футбол лига Трофи
Брадфорв – Порт Вейл 5:4 след дузпи (2:2 в редовното време и продълженията)
30 август 2011 година, Футбол лига Трофи
Брадфорд – Шефилд Уензди 3:1 след дузпи (0:0 в редовното време и продълженията)
4 октомври 2011 година, Футбол лига Трофи
Хъдърсфийлд – Брадфорд 3:4 след дузпи (2:2 в редовното време и продълженията)
8 ноември 2011 година, Футбол лига Трофи
Шефилд Юнайтед – Брадфорд 5:6 след дузпи (1:1 в редовното време и продълженията)