УЕФА обяви имената на пет отбора, които се подозира, че са замесени в огромния скандал с уредени мачове в Европа. Това са ФК Тирана (Албания), ФК Динабург (Латвия), КС Влазния (Албания), НК Любляна (Словения) и Хонвед (Унгария).

След като преди няколко дни стана ясно, че Димитър Иванков и неговият Бурсаспор са участвали в уговорен мач в Турция, а след това в Швейцария написаха, че и Локомотив (Мездра) има съмнителни контроли, името на други двама българи бе намесено в скандала.

Става въпрос за треньора Николай Костов, Велизар Димитров и Металург (Донецк), които са участвали в уреден мач според УЕФА. Двубоят е Любляна (Словения) – Металург на 6 август от 3-ия квалификационен кръг в Лига Европа и завършва с победа на тима на българите с 3:0. Велизар дори бележи гол от дузпа в 85-ата минута.

Въпросните тимове нарочно са уредили седем квалификационни мача от Шампионската лига и Лига Европа, играни между 16 юли и 6 август.

Генералният секретар на УЕФА Джани Инфантино нарече уреждането на футболни срещи "тумор, който трябва да бъде премахнат". Той добави, че седемте срещи са част от 40-те мача от европейските клубни турнири, които от УЕФА преди време нарекоха съмнителни./БЛИЦ