ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!

Испания надви Хърватия с 5:4 след дузпи на стадион "Де Кайп" в Ротердам и ликува с трофея в Лигата на нациите. В редовното време и продълженията срещата завърши без голове, а при дузпите ударите на Ловро Майер и Бруно Петкович бяха отразени от вратаря Унай Симон, докато Аймерик Лапорт от испанците прати топката в напречната греда.

Преди финала „ватрените" елиминираха домакина Нидерландия с 4:2 след продължения, докато „Ла Фурия“ се справи с Италия с 2:1 във втория полуфинал, но в спора за трофея испанците бяха по-точни при ударите от бялата точка и ликуваха. Това е първи трофей за "Ла Фурия Роха" след фантастичната серия между 2008 и 2012 година, когато на два пътви спечели Европейското първенство и веднъж Световното. Златното поколение на Хърватия за трети път в рамките на пет години взе медал, но отново не златен след сребро на Мондиал 2018 в Русия и бронз в Катар преди половин година.

"Ла Фурия" имаше първата добра възможност в 12-ата минута, когато Гави пресече подаване пред наказателното поле, напредна с топката и от около 15 метра отправи опасен удар, който премина опасно покрай вратата на Доминик Ливакович. След още 12 минути игра Йосип Юранович пусна отличен извеждащ пас от дълбочина за Андрей Крамарич, който се озова сам срещу Унай Симон, но в последния момент Аймерик Лапорт избие топката. Две минути по-късно Родри засече с глава центриране отляво, но топката рикошира в тялото на Алваро Мората и мина над вратата.

Малко след половин час игра Иван Перишич засече с глава центриране на Юранович и насочи топката в долния десен ъгъл, но Унай Симон спаси. Малко след това отново Перишич отправи удар с глава, но не успя да затрудни стража. В 42-ата минута Жорди Алба центрира отляво, а Мората отправи удар с глава над вратата.

WINBET – Ранно изплащане, Бонус Колонка и още много изненади в Спорт! (18+)

Скоро след почивката пред Юранович се откри отлична възможност за гол. Десният защитник обаче не успя да отправи хубав диагонален удар и топката излезе в аут. В 57-ата минута Алба се включи в атака отляво, проби до аутлинията и с прецизно центриране намери Марко Асенсио, чийто удар с глава прати топката над вратата.

В 61-ата минута Перишич и Иванушец разиграха отляво, като първият центрира на далечната греда, където Пашалич отправи удар с глава, но не намери очертанията на вратата. Пет минути по-късно мощен шут на Родри от около 25 метра профуча покрай дясната греда.

В 76-ата минута Ливакович пресече извеждащ пас към Ансу Фати, но прати топката право във Фабиан Руис, който опита да намери опразнената врата, но топката мина над гредата. Малко след това Асенсио отправи удар от границата на наказателното поле покрай вратата. В 84-ата минута Микел Мерино навлезе отляво в наказателното поле и намери Фати на точката на дузпата, а нападателят отправи удар през куп от футболисти и от голлинията Перишич изчисти. Шест минути след това Навас намери Асенсио в наказателното поле и крилото опита удар по диагонала, но покрай вратата.

Десет минути след началото на първото продължение Матео Ковачич проби през центъра и пусна извеждащ пас към Ловро Майер. Халфът навлезе в наказателното поле, а Начо с шпагат изби топката от краката на хърватина. Пет минути по-късно пред Дани Олмо се откри добра възможност и шутира от границата на наказателното поле, но над вратата. В добавеното време на първото продължение Марсело Брозович нахлу в наказателното поле, финтира защитник и шутира, но право в ръцете на Унай Симон.

В 108-ата минута Мерино овладя центриране отляво и подаде към Олмо, който отправи удар от десетина метра, но след рикошет топката профуча покрай гредата. Две минути след това Симон отрази удар на Влашич от границата на наказателното поле. До края на продълженията не се стигна до гол и двата тима трябваше да определят носителя на трофея след изпълнение на дузпи.

При изпълненията от бялата точка Хоселу, Родри, Микел Мерино, Марко Асенсио и Дани Карвахал бяха точни за победителите, докато Аймерик Лапорт уцели гредата. За "шахматистите" точни бяха Никола Влашич, Марсело Брозович, Лука Модрич и Иван Перишич, а Унай Симон отрази изстрели на Лорво Майер и Бруно Петкович.

4:4 - Бруно Петкович пропусна, Унай Симон спаси удара му

4:5 - Дани Карвахал с технично изпълнение вкара дузпата и донесе трофея на Испания

Хърватия (4-3-3): 1. Доминик Ливакович – 22. Йосип Юранович (1122. Йосип Станишич), 6. Йосип Шутало, 5. Мартин Ерлич, 14. Иван Перишич – 10. Лука Модрич (К), 11. Марсело Брозович, 8. Матео Ковачич – 15. Марио Пашалич (6217. Бруно Петкович ), 9. Андрей Крамарич (90+17. Ловро Майер), 16. Лука Иванушец (7813. Никола Влашич)
Резерви: 12. Неделйко Лабрович, 23. Ивица Иванушич – 2. Йосип Станишич, 3. Борна Баришич, 5. Мартин Ерлич, 7. Лорво Майер, 13. Никола Влашич, 17. Бруно Петкович, 18. Петар Муса, 19. Борна Соса, 20. Дион Бельо, 21. Домагой Вида
Селекционер: Златко Далич

Испания (4-2-3-1): 23. Унай Симон – 22. Хесус Навас (972. Дани Карвахал), 3. Робин Льо Норман (784. Начо Фернандес ), 14. Аймерик Лапорт, 18. Жорди Алба (К) – 16. Родри , 8. Фабиан Руис (786. Микел Мерино) – 10. Марко Асенсио, 9. Гави  (8721. Дани Олмо), 15. Йереми Пино (6612. Ансу Фати) – 7. Алваро Мората (6620.Хоселу)
Резерви: 1. Кепа Арисабалага, 13. Давид Рая, 2. Дани Карвахал, 4. Начо Фернандес, 5. Мартин Субименди, 6. Микел Мерино, 8. Фабиан Руис, 11. Серхио Каналес, 12. Ансу Фати, 17. Фран Гарсия, 19. Родриго, 20. Хоселу, 21. Дани Олмо
Селекционер: Луис де ла Фуенте

Стадион: "Де Кайп", Ротердам
Съдия: Феликс Цвайер (Германия)
ВАР: Марко Фритц (Германия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР

Изтеглете мобилното ни приложение БЛИЦ СПОРТ ОТТУК!