Барселона победи Реал (Мадрид) с 2:1 в мегадербито на 28-ия кръг в Примера дивисион. Това беше 170-о издание на Ел Класико в първенството. Балансът в сблъсъка е 67 победи за Барселона, 32 равенства, 71 победи за Реал. С успеха каталунците взеха голямо психологическо предимство в битката за шампионската титла. Барселона е лидер във временното класиране с 68 точки, а вечният враг е втори с 64. Третият Валенсия има 60 т. 98 760 души имаше по трибуните на „Камп Ноу”, което беше рекорд за сезона.

В 12-ата минута Белия балет можеше да поведе в резултата. Карим Бензема финтира двама защитници на Барса и центрира към непокрития Кристиано Роналдо. Португалецът засече топката и от няколко метра уцели напречната греда.  В 19-ата минута обаче „Камп Ноу” избухна в аплодисменти. Жереми Матийо засече с глава центриране отляво на Неймар от фаул и простреля безпомощния Икер Касияс – 1:0! Това беше дебютно попадение за френския защитник в испанското първенство.

След половин час игра Неймар пропусна от чиста позиция, а в ответната контратака домакините бяха наказани. Бензема беше изпуснат от Жерар Пике и технично, с пета, изведе Роналдо на стрелкова позиция. Кристиано изпревари Алвес, плонжира и с крак отклони топката в мрежата за 1:1. Това беше гол №31 за португалеца от началото на сезона в Примера. Лео Меси е лидер сред стрелците с 32 попадения. Кристиано има вече 15 попадения в дербито, а Лео е с 21.

Реал продължи да бъде по-активният отбор до почивката и създаваше по-опасни атаки. В 43-ата минута Роналдо финтира Алба и от границата на наказателното поле изстреля истински снаряд към вратата. Клаудио Браво с мъка изби над напречната греда силния шут. При последвалия корнер в пеналта на домакините се получи поредното меле. Бензема отклони топката към Гарет Бейл и крилото от точката на дузпата стреля в аут.

В 56-ата минута Луис Суарес използва грешка в отбраната на гостите и отново изведе Барса напред в резултата. Уругваецът получи дълъг пас от Дани Алвес, надбяга Серхио Рамос и Пепе, нахлу в пеналта и плъзна топката между краката на португалеца и покрай плонжа на Касияс – 2:1! 11 минути по-късно Неймар направи впечатляващ пробив от центъра до пеналта на Реал, но стреля високо над вратата, вместо да подаде на свободния Суарес. Четвърт час преди края на мача светкавична атака разкъса отбраната на гостите. Меси проби до пеналта и предпочете да подаде на Неймар, вместо на заелия по-добра позиция Суарес. Бразилецът изкара шута си в аут.

В 78-ата минута Бензема опита да изненада Браво с далечен изстрел, рикоширал в крака на Алвес. Чилийският страж обаче се намеси респектиращо и изби влизащата в левия долен ъгъл топка. Секунди по-късно на терена се появи легендата Шави. Това по всяка вероятност ще бъде и последното вечно дерби за митичния халф. В 86-ата минута Меси изведе с гениален пас Алба сам срещу Касияс. Ветеранът обаче отрази шута на защитника. Секунди по-късно ветеранът беше тестван и от аржентинеца и се справи блестящо.

Мачът беше №250 в професионалната треньорска кариера на Луис Енрике. Настоящият треньор на Барселона е участвал 32 пъти в „Ел Класико“. Той играе за Реал (Мадрид) между 1991 и 1996 г. и за каталунците в периода 1996-2004.

barca.jpgБарселона – Реал (Мадрид) 2:1
 1:0 Жереми Матийо (19), 1:1 Кристиано Роналдо (31), 2:1 Луис Суарес (56)

Барселона: Клаудио Браво, Даниел Алвес, Жереми Матийо, Жерар Пике, Жорди Алба, Хавиер Масчерано, Иван Ракитич (76 - Серхио Бускетс), Андрес Иниеста (79 - Шави), Лионел Меси, Неймар (85 - Рафиня), Луис Суарес

Реал (Мадрид): Икер Касияс, Даниел Карвахал, Серхио Рамос, Пепе (73 - Рафаел Варан), Марсело, Тони Кроос, Лука Модрич (88 - Лукас Силва), Иско (79 - Хесе Родригес), Гарет Бейл, Кристиано Роналдо, Карим Бензема

Барселона, „Камп Ноу“
Съдия: Антонио Матеу Лахос
Жълти картони: Алба, Суарес, Масчерано, Иниеста, Дани Алвес (Барселона); Роналдо, Рамос, Пепе, Карвахал, Модрич, Иско (Реал)

ИСПАНИЯ ПРИМЕРА ДИВИСИОН, 28 КРЪГ
20.03.15
21:45 ч.
Елче – Валенсия 0:4
0:1 Андре Гомес (44), 0:2 Пако Алкасер (57), 0:3 Енцо Роко (71 - автогол), 0:4 Николас Отаменди (90+2)
Атлетик (Билбао) – Алмерия 2:1
1:0 Шабиер Ечеита (9), 2:0 Микел Рико (26), 2:1 Микел Баленсиага (47)
Реал Сосиедад – Кордоба 3:1
0:1Флорин Андоне (12), 1:1 Иманол Агирече (33), 2:1 Гонсало Кастро (75), 3:1 Алфред Финбогасон (90+2)