Аржентина победи Италия само с 3:0 за трофея "Финалисима" между шампиона на Европа и този на Южна Америка. На "Уембли" в Лондон тимът на Лионел Скалони надигра тотално възпитаниците на Роберто Манчини и само добрите спасявания на Джанлуиджи Донарума попречиха на "гаучосите" да нанесат много по-тежко поражение на съперника. "Адзурите" се представиха много слабо в защита. Част от отбраната беше ветеранът Джорджо Киелини, който изигра последния си мач за националния отбор на Италия.

Лионел Меси и компания надиграха противника и заслужено се поздравиха с успеха, вдигайки трофея.

Лаутаро Мартинес откри резултата в 28-ата минута след грешка в отбраната на Италия и завършващо подаване на Меси. В първата минута на добавеното време на първата част Анхел ди Мария завърши бърза контраатака, удвоявайки преднината на аржентинците. В последната минута от добавеното време Пауло Дибала вкара и трети гол - 3:0.

Европейският шампион Италия и актуалният носител на Копа Америка Аржентина излъчиха третия носител на трофея "Финалисима", като за пръв път мачът се игра на неутрален терен - на "Уембли". Именно на съоръжението в Лондон през 2021 г. „Скуадра адзура“ завоюва титлата на Стария континент, побеждавайки Англия с дузпи.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

Спор за "Финалисима" не се беше провеждал от 29 години. До този момент в историята е имало само два сблъсъка между европейския шампион и носителя на Копа Америка. В първото издание на мача през 1985 г. Франция побеждава Уругвай с 2:0 на „Парк де Пренс“. След това (през 1993 г.) Аржентина надвива Дания с дузпи в Мар дел Плата след 1:1 в редовното време.

Меси и компания започнаха по-активно срещата на "Уембли", като в 7-ата минута звездата на ПСЖ стреля от пряк свободен удар, но в стената. Първият точен удар в мача обаче бе на сметката на Италия. Той дойде в 12-ата минута, когато Джакомо Распадори получи топката на дъгата на наказателното поле и отправи удар, Емилиано Мартинес плонжира и спаси.

Малко след това Андреа Белоти пробва мерника си, но Кристиан Ромеро застана на пътя на топката и изчисти в ъглов удар.

Последваха силни минути на "гаучосите", които успяха да поведат. В 27-ата минута Меси отправи удар, който Донарума спаси. При изнасянето на топката обаче, Николо Барела допусна Джовани Ло Селсо да му я отнеме. Последва пас към Меси, който нахлу в наказателното поле отляво и центрира във вратарското поле, където Лаутаро Мартинес засече отблизо - 1:0 за Аржентина.

В края на полувремето "гаучосите" имаха претенции, че Бонучи трябва да бъде изгонен за груб фаул срещу Родриго де Паул в центъра на терена, но съдията Пиеро Маса от Чили прецени, че нарушението на защитника на Ювентус не е за директен червен картон.

В добавеното време на първата част Лаутаро Мартинес преодоля Бонучи, последва извеждащо подаване към Ди Мария, който се освободи от Киелини, нахлу в наказателното поле и вкара във вратата на съотборника си в ПСЖ Донарума за 2:0.

В 56-ата минута Бонучи бе притиснат от съперник и върна топката лошо към стража. Наложи се Донарума да спринтира, за да изчиства търкалящата се към вратата му топка.

Малко след изтичането на час игра стражът на Италия спаси удар на Ди Мария. В 64-ата минута Емерсон сгреши при изнасянето на топката и тя стигна до Меси на дясното крило. Звездата нахлу в наказателното поле и подаде успоредно на голлинията, но на далечната греда оставеният съвсем сам Ло Селсо пропусна от чиста позиция.

Италианската защита продължи да е неубедителна. Меси отне топката от Жоржиньо, напредна и стреля, но Донарума спаси. "Гаучосите" очевидно се забавляваха и с лекота надиграваха италианците. Само добрите намеси на Донарума попречиха на аржентинците да вкарат още голове. В добавеното време все пак падна трето попадение. Меси тръгна на рейд с топката от собствената си половина, стигна до наказателното поле, където бе притиснат от трима италианци. След рикошет топката стигна до Пауло Дибала, който от дъгата на наказателното поле реализира за крайното 3:0 за Аржентина.

След последния съдийски сигнал "гаучосите" хвърляха Меси във въздуха. За голямата звезда това е втори трофей с "А" националния тим на Аржентина и общо 40-и в кариерата му.

Следващият мач на "гаучосите" ще е контролата срещу Естония в неделя, а ден по-рано Италия излиза срещу Германия на старта на поредното издание на Лигата на нациите.

* Снимка: Getty Images/Guliver

ИТАЛИЯ - АРЖЕНТИНА 0:3
0:1 Лаутаро Мартинес (28), 0:2 Анхел ди Мария (45+1), 0:3 Пауло Дибала (90+5)

ИТАЛИЯ: 21. Джанлуиджи Донарума, 2.Джовани ди Лоренцо , 19.Леонардо Бонучи , 3. Джорджо Киелини (к), 13. Емерсон, 12. Матео Песина, 5. Жоржиньо, 18. Николо Барела , 10. Федерико Бернардески, 9. Андреа Белоти, 22. Джакомо Распадори
Резерви: 1. Алесио Кранио, 4. Леонардо Спинацола, 5. Мануел Локатели, 6. Мануел Лазари, 7. Алесандро Флоренци, 11. Матео Политано, 14. Алекс Мерет, 15. Франческо Ачерби, 16. Браян Кристанте, 17. Джанлука Скамака, 20. Лоренцо Пелегрини, 23. Алесандро Бастони
Селекционер: Роберто Манчини

АРЖЕНТИНА: 23. Емилиано Мартинес, 3. Николас Талиафико, 13. Кристиан Ромеро, 19. Николас Отаменди , 4. Науел Молина,  7. Родриго де Паул, 18. Гуидо Родригес, 11. Анхел ди Мария , 10. Лионел Меси (к), 22. Лаутаро Мартинес , 21. Пауло Дибала
Резерви: 1. Франко Армани, 12. Херонимо Руи, 2. Хуан Фойт, 5. Алексис МакАлистър, 6. Херман Пецея, 8. Маркос Акуня, 9. Хулиан Алварес, 14. Езекиел Паласиос, 15. Николас Гонсалес, 16. Лисандро Мартинес, 17. Алехандро Гомес, 20. Джовани Ло Селсо
Селекционер: Лионел Скалони

Лондон, стадион "Уембли"
Съдия: Пиеро Маса (Чили)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия