Първото полувреме започна равностойно, като постепенно домакините от Енерги наложиха натиск и логично поведоха в резултата още преди почивката. В 41-ата минута Левелс от гостите фаулира в наказателното поле Илиев, след което главният съдия на срещата Кемптер отсъди дузпа. Националът Димитър Рангелов бе безапелационен от бялата точка за 1:0. За Рангелов това е трети гол гол за сезон 2008/09 в турнира за Купата на Германия, след като той се разписа на два пъти и при успеха на Енерги с 3:0 срещу Тенис Борусия Берлин в първия кръг от надпреварата. Той, както и Станислав Ангелов-Пелето, започнаха като за Енерги в срещата с Мьонхенгладбах и играха през целия мач.
След почивката гостите бяха по-активният тим в началните минути, но не можаха да реализират положенията си. В 70-ата минута Сьренсен центрира към Рангелов, но преди да нанесе решителен удар българинът бе изпреварен от бранителя на гостите Калсен-Бракер, който изчисти коженото кълбо далеч от наказателното поле. Само 3 минути по-късно същият този защитник фаулира Рангелов в наказателното поле и логично последва втора дузпа за Енерги, превърната този път в гол от Ервин Скела за 2:0. В 89-ата минута на срещата се стигна и до трета дузпа в мача, след като отново фаулираният играч на Енерги бе Димитър Рангелов, който бе повален от Хаймерот. Зад топката отново застана Ервин Скела, който хладнокръвно реализира 11-метровия наказателен удар и с втория си гол в мача оформи крайното 3:0. Така отборът от Котбус елиминира трикратният носител на Купата на Германия още във втория кръг на надпреварата. /БЛИЦ

Резултати от 1/16-финалите за Купата на Германия:
Ерцгебирге Ауе – Вердер Бремен 1:2
1:0 Фабиан Мюлер (6), 1:1 Клаудио Писаро (25), 1:2 Маркус Розенберг (54)
Енерги Котбус – Мьонхенгладбах 3:0
1:0 Димитър Рангелов – дузпа (41), 2:0 Ервин Скела - дузпа (73), 3:0 Ервин Скела – дузпа (89)
Майнц 05 – Кьолн 3:1
1:0 Аристиде Банс (61), 2:0 Мирослав Кархан (68), 2:1 Юсеф Васеф Мохамад (73), 3:1 Милорад Пекович (78)