Саутхемптън се наложи с категоричното 6:1 в домакинството си на Астън Вила и запази шансове за класиране в Лига Европа. Мачът от 37-ия кръг ще се запомни с феноменалното постижение на Садио Мане. Сенегалският полузащитник на "светците" изригна с хеттрик в рамките само на 2 минути и 56 секудни - най-бързият хеттрик в историята на Висшата лига.

Рекордът по този показател повече от 20 години държеше Роби Фаулър. Едва 19-годишният нападател на Ливърпул бележи хеттрик при победата с 3:0 над Арсенал на 28 август 1994 година за периода от 4 минути и 33 секунди. Днес обаче Мане задмина постижението на бившия голмайстор на "мърсисайдци".

Все пак рекордът в английския футбол като цяло не беше подобрен. Той е на Джеймс Хейтър от Борнемут срещу Рексъм от февруари 2004 година, когато бележи хеттрик само за 140 секунди.

На стадион "Сейнт Мерис" днес "светците" не показаха никаква милост към борещия се за оцеляване във Висшата лига Астън Вила. Футболистите на Тим Шърууд инкасираха цели 5 гола за едно полувреме. Мане наказа Шей Гивън  в 13-ата минута, удвои секудни след това, а когато не бяха изминали и 15 минути сенегалският халф направи 3:0. До почивката Шейн Лонг добави още два гола за Саутхемптън. Кристиан Бентеке реализира почетното попадение за Астън Вила в добавеното време на първата част, но след почивката гостите така и не успяха да се съвземат от тежките удари. Крайното 6:1 оформи Грациано Пеле в 81-ата минута.

С изразителната победа Саутхемптън прекъсна серията от 4 поредни срещи без победа. "Светците" събраха 60 точки и се изкачиха, макар и временно, на шестата позиция, запазвайки шансове за класиране в Лига Европа. Астън Вила пък ще трябва още да трепери за мястото си във Висшата лига след тази загуба, защото остава с 38 точки. Последният отбор под чертата Хъл Сити е с 34, но има два мача. За Вила пък остава само домакинството на Бърнли на 24 май.

САУТХЕМПТЪН - АСТЪН ВИЛА 6:1
1:0 Садио Мане (13), 2:0 Садио Мане (14), 3:0 Садио Мане (16), 4:0 Шейн Лонг (26), 5:0 Шейн Лонг (38), 5:1 Кристиан Бентека (45+3), 6:1 Грациано Пеле (81)

Ливърпул - Кристъл Палас (Диема)
Баланс: 44 мача, 22 победи за Ливърпул, 11 равенства, 11 победи за Кристъл Палас
17.05.15
15:30 ч.
Суонзи - Манчестър Сити (Диема Спорт)
Баланс: 27 мача, 7 победи за Суонзи, 3 равенства, 17 победи за Манчестър Сити
17.05.15
18:00 ч.
Манчестър Юнайтед - Арсенал (Диема Спорт)
Баланс: 220 мача, 93 победи за Манчестър Юнайтед, 48 равенства, 79 победи за Арсенал