Манчестър Сити победи с 2:1 Манчестър Юнайтед в първия 1/2-финал на турнира "Карлинг Къп", игран пред малко повече от 46 000 зрители на "Ийстлендс". Реваншът на "Олд Трафорд" е на 27 януари. В другата среща Астън Вила със Стилиян Петров има минимален аванс от 1:0 срещу Блекбърн, а реваншът е утре.

В дербито на Манчестър тази вечер участие не взеха българите Димитър Бербатов и Мартин Петров. Митко остана извън групата на Юнайтед, тъй като е измъчван от болки в коляното, а Марто бе сред резервите за Сити, но не се появи в игра.

В главен герой за "гражданите" се превърна Карлос Тевес, реализирал и двете попадения във вратата на Едвин Ван Дер Сар. Така аржентинският нападател отмъсти на Юнайтед, след като през лятото Сър Алекс Фъргюсън го обяви за ненужен и продаде на градския съперник. Точен за "червените дяволи" бе Райън Гигс.

В 17-ата минута легендата на Юнайтед откри резултата. Антонио Валенсия центрира остро отдясно, Рууни първоначално игра с топката, след което тя попадна в Гигс и той я вкара в мрежата на Шей Гивън - 0:1.

До почивката избраниците на Роберто Манчини стигнаха до изравнително попадение. В 41-ата минута Карлос Тевес пусна извеждащ пас към Крейг Белами по лявото крило, Рафаел Да Силва увисна, след което задържа Белами и съдията Майк Дийн посочи бялата точка. Дузпата бе спорна, тъй като нарушението започна извън наказателното поле и от щаба на гостите с право протестираха. Зад бялата точка застана Тевес, който с топовен шут накара Ван Дер Сар да вади топката от мрежата си - 1:1.

"Червените дяволи" започнаха по-активно второто полувреме. В 49-ата минута Дарън Флетчър с далечен пас изведе Рууни на стрелкова позиция, Шей Гивън се намеси успешно и спаси изстрела на звездата на гостите.

В 65-ата минута Карлос Тевес вкара втори гол на бившия си отбор. Аржентинският нападател се разписа с глава след центриране отдясно на Винсент Компани. Бранителите на Юнайтед за пореден път действаха неразчетено, Тевес бе оставен непокрит в малкото наказателно поле и с глава реализира 17-ото си попадение от началото на сезона.

В 70-ата минута отново след грешка в защитата на Юнайтед можеше да се стигне до нов гол в мрежата на Ван Дер Сар. Белами пусна топката към Шон Райт-Филипс, който нанесе силен изстрел, но холандският страж спаси. В 77-ата Гивън изби удар на Рууни от близко разстояние, топката попадна в Оуен, който би, но Майка Ричардс изчисти от голлинията. В 80-ата вратарят на Сити спаси нов шут на Рууни.

Три минути преди края на мача Антонио Валенсия се отчете с невероятен пропуск пред вратата на Сити, след като на празна врата засече центрираната от Евра топка, пращайки я в аут.

В 5-минутното продължение на мача с пропуски за "червените дяволи" се отчетоха Уейн Рууни и резервата Маме Диуф. Така Сити взе минимален аванс от Юнайтед преди реванша на 27 януари на "Олд Трафорд". /БЛИЦ

МАНЧЕСТЪР СИТИ - МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 2:1
0:1 Райън Гигс (17), 1:1 Карлос Тевес (42-дузпа), 2:1 Карлос Тевес (65)

МАНЧЕСТЪР СИТИ:
1.Шей Гивън, 5.Пабло Сабалета, 2.Майка Ричардс, 44.Дедрик Боята (70-4.Недум Онуоха), 15.Хавиер Гаридо, 34.Найджъл Де Йонг, 33.Винсент Компани, 18.Гарет Бари, 8.Шон Райт-Филипс (84-16.Силвиньо), 32.Карлос Тевес (79-27.Бенжани Мварувари), 39.Крейг Белами
Резерви: 12.Стюърд Тейлър, 4.Недум Онуоха, 7.Стивън Айрлънд, 10.Робиньо, 16.Силвиньо, 17.Мартин Петров, 27.Бенжани Мварувари

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД: 1.Едвин Ван Дер Сар, 21.Рафаел Да Силва (90-32.Маме Диуф), 6.Уес Браун, 23.Джони Еванс, 3.Патрис Евра, 8.Андерсон (72-7.Майкъл Оуен), 16.Майкъл Карик, 24.Дарън Флетчър, 25.Антонио Валенсия (88-18.Пол Скоулс), 11.Райън Гигс, 10.Уейн Рууни
Резерви: 29.Томас Кушчак, 2.Гари Невил, 20.Фабио Да Силва, 13.Парк Джи Сунг, 18.Пол Скоулс, 32.Маме Диуф, 7.Майкъл Оуен