Атлетико (Мадрид) пропуска невероятна възможност да триумфира с титлата в Примера дивисион кръг преди края, след като завърши 1:1 у дома с Малага и не успя да се възползва от равенството 0:0 между борещият се за оцеляване Елче и другият основен претендент за трофея Барселона. Така Елче окончателно се спаси от изпадане, след като кръг преди края има 4 точки аванс пред опасната зона. Реал (Мадрид) пък окончателно отпадна от битката за титлата, след като загуби с 0:2 при визитата си на Селта във Виго.

Така шампионската титла в Испания ще се решава в последния 38-и кръг, в който Атлетико (Мадрид) ще гостува на Барселона с аванс от 3 точки на върха. Реал (Мадрид) е трети на 5 точки от градския си съперник и на 2 пункта от каталунците. „Кралският клуб” има шанс да се бори единствено за второто място, но това може да се случи само при победа над Еспаньол у дома и успех на „дюшекчиите” при визитата им на „Камп Ноу”.

Атлетико (Мадрид) и Малага завършиха 1:1 на „Висенте Калдерон”, където привържениците на „дюшекчиите” стискаха палци титлата да бъде спечелена още този кръг. Възпитаниците на Диего Симеоне доминираха през целия мач, но невероятните намеси на вратара на андалусците Вили Кабайеро не им дадоха шанс да поведат в резултата. Така се стигна до 65-ата минута, в която Саму изненадващо изведе Малага напред в резултата. Последва невероятен щурм на домакините и в 74-ата минута Хосе Ернесто Соса асистира на Тоби Алдервейрелд, който изравни за 1:1. С оглед на равенството 0:0 между Елче и Барселона в другия решителен сблъсък за титлата футболистите на Атлетико дадоха всичко от себе си, за да стигнат до пълен обрат срещу Малага. В 88-ата минута гостите останаха с човек по-малко, след като аржентинецът Ангелери получи втори жълт и съответно червен картон. Най-близо до втори гол за Атлетико бе Адриан Лопес в добавеното време, но ударът му бе отразен отново с вещина от Кабайеро. Така „дюшекчиите” останаха на върха с 89 точки и ще трябва да играят поне за равенство при визитата си на „Камп Ноу” в последния кръг, за да се поздравят с титлата. Малага е на 13-о място с 42 точки и няма шанс да изпадне.

Атлетико (Мадрид) - Малага 1:1
0:1 Саму (65), 1:1 Тоби Алдервейрелд (74)

Елче стигна до 0:0 у дома срещу Барса и се спаси от изпадане, а каталунците останаха в битката за титлата и при успех в последния кръг у дома срещу Атлетико (Мадрид) ще спечелят трофея. В 14-ата минута Андрес Иниеста нацели греда с хубав изстрел от въздуха. Десет минути по-късно бившият футболист на „Левски” Гари Родригес беше непокрит в наказателното поле, но шутира много-много високо. До края на полувремето гостите продължиха да натискат, но без успех. След почивката 60-ата минута домакините развиха хубава бърза атака, завършена от Гари Родригес, който шутира над гредата. В 80-ата Елче разви мълниеносна контра и Гари Родригес беше намерен чудесно в наказателното поле, но след неговия шут топката мина малко над гредата. До края на мача каталунците така и не създадоха голово положение. След равенството Елче събра 40 точки и се спаси от изпадане, заемайки 14-а позиция във временното класиране. Барса остава на втора позиция с 86 пункта и при успех в последния кръг срещу Атлетико (Мадрид) ще се поздрави с титлата, но при равенство или загуба може дори да загуби второто място.

Елче - Барселона 0:0

Реал (Мадрид) пък явно очаквайки победи на Атлетико и Барса в другите срещи се предаде при визитата си на Селта и загуби с 0:2 във Виго, като по този начин окончателно отпадна от битката за титлата. Кръг преди края „кралският клуб” е на 5 точки от лидера Атлетико (Мадрид). Възпитаниците на Карло Анчелоти направиха много слаб мач срещу Селта и напълно логично загубиха, а попаденията за успеха на галисийците реализира Шарлиз (42, 63), възползвал се от грешки на Серхио Рамос при първия си гол и на Шаби Алонсо при втория. В 50-ата минута Реал имаше претенции за дузпа за задържане на Модрич, но съдията си замълча, а две минути по-късно мощен шут на Алваро Мората беше отразен с мъка от Серхио Алварес. След седмица „белият балет” приема Еспаньол в последния кръг, но всички в Мадрид вече мислят за 24 май и сблъсъка с Атлетико във финала на Шампионската лига в Лисабон.

Селта - Реал (Мадрид) 2:0
1:0 Шарлиз (42), 2:0 Шарлиз (63)

ИСПАНИЯ ПРИМЕРА ДИВИСИОН, 37 КРЪГ
10.05.2014
21:00 часа
Виляреал - Райо Валекано 4:0
1:0 Уче Укечукву (22), 2:0 Бруно (42), 3:0 Джонатан Перейра (55), 4:0 Хайме Коста (64)
10.05.2014
23:00 часа
Леванте - Валенсия 2:0
1:0 Анхел (70), 2:0 Андреас Иваншиц (81)
11.05.2014
18:00 часа
Атлетик (Билбао) - Реал Сосиедад 1:1
1:0 Икер Муниаин (50), 1:1 Иманол Агирече (75)
Гранада - Алмерия 0:2
0:1 Верза (19-дузпа), 0:2 Алейкс Видал (83-дузпа)
11.05.2014
20:00 часа
Бетис - Валядолид 4:3
0:1 Хави Гера (1), 1:1 Пеня (6-авт.), 1:2 Пеня (51), 2:2 Хорхе Молина (4), 2:3 Хави Гера (59-дузпа), 3:3 Рубен Кастро (76), 4:3 Хуанфран (90+1)