Националният отбор на Замбия сензационно спечели Купата на Африканските нации след победа над фаворита Кот д`Ивоар с 8:7 след дузпи, след като в историята имаше два загубени финала (1974, 1994). Поражението на “слоновете” е тежко от психологическа гледна точка, тъй като те не само не загубиха мач на турнира в Екваториална Гвинея и Габон, но и не допуснаха гол. За разлика от пълния със звезди отбор на Кот д`Ивоар, където бяха братята Туре, Дидие Дрогба, Саломон Калу и Жервиньо, селекционерът Ерве Ренар изведе “медните куршуми” до титлата с малко известни играчи.
Преди началото на първенството малцина биха казали, че това ще бъде златното поколение на замбийския футбол. Играчите не играят за някакви грандове, а предимно се подвизават в африкански първенства. Петима от футболистите се състезават в шампионата на Замбия, осем са в ЮАР. Пет играчи са в ТП Мазембе от ДР Конго, а халфът Йонас Сакуваха е в суданския Ал Мерейх. Единствено централният нападател Емануел Маюка играе за елитен европейски клуб. 21-годишното острие се подвизава в швейцарския Йънг Бойс. Капитанът Кристофър Катонго и нападателят Джеймс Чаманга се състезават в първенството на Китай, а 20-годишният халф Чисамба Лунгу е част от втородивизионния руски Урал (Свердловск).
“В Челси, Барселона, Интер или във всеки европейски гранд могат да избират от милион професионални футболисти и да съберат отбор от таланти. Ако тези играчи не играят като отбор, те не могат да спечелят нищо. Не са важни имената на футболистите. От значение е колективното им представяне. Именно за това ние работим върху това и то ни носи успехи. Това е голямото ни оръжие, нашето асо в ръкава”, заяви селекционерът Ерве Ренар.
Ренар до този момент нямаше никакви особени треньорски успехи. През октомври пое за втори път в кариерата си Замбия. Той се държи като приятел с играчите. Радва се на тяхното уважение. Французинът обаче може да гали с перо, но и да бие с пръчка. Преди полуфинала с Гана той демонстрира това и на пресконференцията. На въпрос как се справя със своенравните играчи, той започна да удря с ръка по масата и свистейки заяви: “ДИ-СЦИ-ПЛИНА”. Твърдата му ръка усети полузащитникът Клифърд Муленга, който в течение на турнира бе върнат у дома заради нарушаване на вечерния час. Заедно с Муленга бяха още двама играчи. Те поднесоха своите извинения на Ерве Ренар и останаха в отбора, докато играчът на Блумфонтейн Селтик отказа да стори това.
Работата на френския селекционер изигра своята роля в спечелването на Купата на Африканските нации, но най-голямо влияние за това има президентът на Футболната федерация на Замбия Калуша Бвалия. Той е авторът на хеттрик при изненадващата победа на неговия тим с 4:0 над Италия на олимпийските игри в Сеул през 1988 г. Онова поколение на “медните куршуми” е считано за най-силното във футболната история на страната. Или поне така беше до неделя. Краят на силния отбор на Замбия настъпва на 27 април 1993 г., когато самолетът на тима експлоадира във въздуха и пада в океана на път за световна квалификация в Сенегал. 30 пътници и екипажът загиват. От силния отбор на “Чиполополо” оцелява само Калуша Бвалия. По това време той е играч на ПСВ Айндховен и пътува за Дакар от Европа. (на малката снимка Бвалия посещава гробовете на загиналите си съотборници).
През 2003 г. Бвалия става селекционер на националния отбор. Той се проваля в опита си да класира тима на Мондиал 2006, като завършва след Того и Сенегал. Въпреки това е назначен за вицепрезидент на федерацията и започва работа по превръщането на представителния отбор в африканска сила. Създава план за развитие. През 2008 г. вече е президент на Федерацията и настоява за запазване на 80% от играчите в тима. Планът на Калуша Бвалия дава резултат. През 2010 г. Замбия за първи път от 1996 г. прескача груповата фаза. Две години по-късно “Чиполополо” е на континенталния връх. Постижението на замбийците вече се сравнява с КЕШ-а на Манчестър Юнайтед от 1968 г., дошъл 10 години след самолетната катастрофа на летището в Мюнхен, отнела живота на 8 играчи от “Бебетата на Бъзби”.
“Всичко започна през 2006 г. с един план, който вече даде своя резултат. През 2010 г. стигнахме четвъртфинал и загубихме от Нигерия, но сега вече сме шампиони. Направихме хората в Замбия щастливи. Емоцията от този триумф е различна. В очите има сълзи от радост, но и сълзи от тъга. Те са за онези, които загинаха при катастрофата. Сега вече могат да почиват в мир”, заяви капитанът Кристофър Катонго.
Тази сутрин “медните куршуми” отлетяха за родината си, където бяха посрещнати като герои. Тимът на Ерве Ренар излетя с трофея от същото летище в Либревил, на което полетът през 1993 г. презарежда на път за Дакар, за да експлодира във въздуха и да падне в океана минути по-късно...