Най-добрият български тенисист Григор Димитров ще срещне изключително удобен съперник във втория кръг на „Уимбълдън”. След като на старта Гришо срази аржентинеца Диего Шварцман със 7:6 (4), 6:2, 6:2, ще продължи участието си в третия за годината турнир от Големия шлем срещу добрия си приятел Маркос Багдатис. Опитният кипърец започна с победа над представителя на домакините Джемс Уорд с 6:4, 6:4, 6:3. В края на миналата седмица ветеранът от острова на Афродита имаше физически проблеми на финала в Анталия, но днес не остави шансове за британеца Уорд.

Гришо води със 7:1 победи в преките двубои с Багдатис, като единствената му загуба е от сезон 2012. Тогава двамата отново се срещнаха във втория кръг на „Уимбълдън”, а Димитров се отказа във втория сет при резултат 7:5, 4:1. Двубоят им от тазгодишното издание на турнира по програма трябва да се изиграе в четвъртък.

Българинът има пет победи на твърди кортове и две на клей срещу Багдатис. Първата е на червени кортове през 2011 година, когато Гришо обръща съперника си с 3:6, 7:6 (6), 6:2 на 1/8-финал в Мюнхен. Следва загубата на „Уимбълдън”, а след нея Димитров е в серия от шест успеха над Багдатис.

През 2013 година Григор Димитров побеждава кипъреца на 1/2-финал в Бризбейн с 6:3, 5:7, 7:6 (3), а същата година записва успехи над този противник още в Ротердам на 1/4-финал с 6:7 (4), 7:6, 6:3 и в Рим на клей на 1/32-финал с 6:3, 6:4.

Последните два успеха на Гришо срещу Багдатис са на твърди кортове – през 2015 година на 1/16-финал на „Аустрелиън Оупън” с 4:6, 6:3, 3:6, 6:3, 6:3 и в Париж през 2016 година в зала, когато на 1/16-финалите българинът печели с 6:3 първия сет и кипърецът се отказва.