Най-голямата сензация на Аустрелиън Оупън е факт. Шампионът от последното издание Новак Джокович напусна турнира още във втори кръг. Узбекистанецът Денис Истомин победи сърбина с 6-7(8), 7-5, 6-2, 6-7(6), 6-4. Така турнирът ще има нов шампион. Истомин ще среще Пабло Кареньо Буста в третия кръг, а победителят от сблъсъка ще излезе срещу Григор Димитров или Ришар Гаске на осминафинал.

Новак отпадна в турнир от Големия шлем едва във втори кръг за първи път от 2008 година. Сърбинът за първи път допуска загуба в турнир от Шлема от противник, който е извън първите Топ 100 в света. Джокович има 6 титли от Австралия, като спечели всичките си шест финала. Двубоят между Истомин и Джокович продължи 4:54 часа.

Истомин спечели първия сет с тайбрек 7:6. Само първият гейм продължи почти 15 минути. Джокович допусна пробив при 3:4, но веднага върна пробива и изравни геймовете за 4:4. Така се стигна до тайбрек, в който узбекът спечели с 10:8 точки. Първият сет продължи точно 88 минути!

Във втората част Ноле изравни след 7:5. Истомин обаче имаше два шанса да поведе с 2-0 сета при 5-4, но световният №2 удържа, след което проби за 6-5 и фиксира резултат 7-5 на таблото.

Джокович доминираше в третата част и я спечели с 6-2. Истомин обаче направи ранен пробив за 2-0 в четвъртия сет. При 4-2 сърбинът се добра до брейкбол. В следващото разиграване Ноле показа познатото си впечатляващо придвижване по корта и остави съперника безпомощен край мрежата. Отново се стигна до тайбрек, който Истомин спечели със 7:5 точки.

Стигна се до решителен пети сет, в който узбекът спечели с 6:4. Той проби подаването на Джокович при резултат 2:2 за 3:2 гейма, което се оказа напълно достатъчно. До края на сета и двамата печелеха подаванията си и победата дойде за Денис Истомин.