Участващият с „уайлд кард“ Джем Илкел постигна втора победа на Sofia Open 2023 и за първи път в кариерата си ще играе на четвъртфинал в надпревара от световния тур. След като победи Димитър Кузманов във вторник, тази вечер най-добрият турски тенисист постигна успех и срещу Maкс Пърсел (Австралия, №6) – 6:3, 4:6, 6:4.

Илкел започна двубоя силно и осъществи ранен пробив, който затвърди за преднина 3:0 гейма. До края на сета Пърсел не успя да навакса изоставането си и Илкел поведе с 6:3.

През втората част австралиецът направи късен пробив за 6:4, като по този начин прати срещата във финален сет. В него 28-годишният Илкел проби за 3:2, след което сервирайки при 5:4 реализира втория си мачбол.

Илкел стана третият тенисист от Турция, който достига до четвъртфинал в Тура след Айдън (1968 г. в Хобърт) и Илхан (2015 г. в Дубай, загуби от Джокович).

На четвъртфиналите в София Джем Илкел ще се изправи срещу победителя от двубоя Лоренцо Музети (Италия, №1 в схемата) - Джак Дрейпър (Великобритания).