Даниил Медведев изигра нов внушителен мач и се класира на шестия си пореден и общо девети финал през годината. Световният №4 ще играе на третия си мач за Мастърс титла през сезона, след като спечели срещу Стефанос Циципас със 7-6(5) 7-5. Медведев е спечелил и последните 16 сета, които е изиграл.

Срещата започна на много високо ниво. Както и в предишните си мачове, гръцкият тенисист играеше впечатляващо на мрежата, докато опонентът му задаваше убийствено темпо от основната линия и се защитаваше добре. Световният №7 държеше и добър процент вкаран първи начален удар – 70, докато Медведев се движеше около 50%, но на втори начален удар не правеше компромис с играта си.

Първият критичен момент дойде в заключителната част, когато Даниил изостана 0-40 в деветия гейм. Световният №4 обаче неутрализира и трите скрити сетбола, компенсирайки моментния си спад. Впоследствие се стигна до тайбрек, който бе проведен изцяло по вкуса на Медведев и той взе частта – 7-6(5).

Проблемите за Циципас продължиха в началото на втория сет, когато той допусна брейк за 1-2. Медведев затвърди за 3-1 с подаване, в което не отпусна точка и вече имаше пълен контрол над развръзката в срещата.

В следващите си два сервис гейма руснакът загуби само две точки, а при 5-4 сервираше за място на шестия си пореден финал. Както в края на първия сет обаче, Даниил изостана 0-40 и този път не успя да се измъкне – 5-5.

Още в следващия гейм световният №4 поведе 15-40, пласира дълбох ретур на втория брейкбол и последва форхенд с рамката в аут на опонента му. Така Медведев имаше нов шанс да приключи мача и си взе поправителния – 7-5.

Медведев стигна до 1/2-финалите, след като  спечели своя 15-и пореден 1/4-финал в Тура и общо 12-и през сезона. Сега победителят от юли насам има баланс от  28-3, като води в класацията по най-много победи през годината с 58.

В общия баланс Медведев вече води с 5-0 на Циципас. В последния им дуел преди Шанхай, Даниил триумфира в много равностоен трисетов двубой в Монте Карлос 6-2 1-6 6-4.