Авторитетното издание „Ню Йорк Таймс“ посвети голяма статия за сътрудничеството между българския тенисист Григор Димитров и неговия треньор Даниел Валверду.
На полуфиналите в Синсинати преди две седмици дъждът отложи старта на срещата Григор Димитров – Марин Чилич чак за 23:30 ч. По-нетърпеливите фенове, които бяха гледали предишния двубой между Анди Мъри и Милош Раонич, се отправиха към изходите, когато продължителна буря обгърна в мрак кортовете. Рехавите зрители станаха причина за безпокойство у Дани Валверду, треньора на Димитров след Уимбълдън тази година.
Въпреки че е само на 30, Валверду е наставник с ангажимент за цял сезон, като беше част от екипа на приятеля си от детинство Анди Мъри в продължение на 5 години, след което беше треньор на Томаш Бердих за 18 месеца преди да поеме Димитров през юли.
„Казах на Григор да не очаква много енергия от феновете. Обикновено на полуфиналите на такъв голям турнир публиката носи заряд. Но вече беше много късно и трибуните бяха едва наполовина изпълнени. Разбрахме се да започне в първите 20 минути с много енергия и фокус. Веднага започнах да мисля за това, което трябва да се направи. Ю Ес Оупън започваше след седмица и нямаше време за губене. Обичайната рутина – протеинов шейк, възстановяващи напитка, храна и ледена баня – всичко трябваше да се случи доста бързо. Не се прибрахме в хотела до 3:00 ч. след полунощ, а на сутринта чаках Григор да приключи със закуската, за да говорим за мача,“ коментира Валверду
За играчите и техните наставници животът в тура е доста самотен. Не е нещо необичайно да пътуват по 35-40 седмици в годината и често тенисистите прекарват повече време с тях, отколкото със семействата и приятелите си. Отношенията им могат да пострадат, когато играчът влезе в серия от загуби, а уволнението на треньор е реалност в тура дори и за млад специалист като Валверду. Добрият треньор е едновременно приятел, психолог и емоционален буфер срещу превратностите на това да се състезаваш на най-високо ниво. Работата изисква емоционална интелигентност, изключителни технически и тактически познания и способност да можеш да назоваваш болезнените истини внимателно, но също така твърдо и убедително.
От треньорите зависи твърде много и са натоварени с редица задължения – провеждат тренировките, проучват съперниците, умуват игровия план и т.н. В тениса няма часовник и трети мач в програмата на даден корт е разтегливо понятие. Приемът на храни, почивките и загрявките също са работа на наставниците. А дъждовната събота в Синсинати изправи Валверду пред ново предизвикателство – той трябваше да държи Димитров спокоен и готов в продължение на няколко часа, докато се изиграе първият полуфинал и премине бурята.
„Трябва да познаваш играча си и да го държиш спокоен и отпуснат. Учиш се да намираш теми, които не го стресират. В Синсинати Григор трябваше да чака пет часа в съблекалнята. След това имаше само 10-15 минути, за да загрее. Това беше голямо предизвикателство, но той свърши отлична работа,“ признава треньорът на Гришо.
Заради физически изтощителната седмица в Синсинати, Валверду даде два дни почивка на Димитров, а след това подготовката за Ю Ес Оупън протече идентично с тази за Мастърса в Охайо. Във вторник Димитров игра на корта два пъти – веднъж сутринта и веднъж в ранния следобед, след което прекара един час във фитнеса. След това продължи с двудневни тренировки, след което успокои темпото и в петък и събота престоя на корта само по час и половина
С наближаването на турнира, Даниел Валверду обича да провежда тренировки, които дават на Димитров ритъм и увереност. Не му дава почти никаква технически насоки, за да може съзнанието на тенисиста да е фокусирано и освободено. Времето, в което Валверду върши същинската си работа, е на тренировките на корта.
„Стоя близо до него и работим върху преценяването на топката – върху това да я вижда рано и да избира правилния удар. Григор се придвижва отлично и може да играе по-дисциплиниран тенис. Не е необходимо да пресилва ударите си, защото те са достатъчно силни. Опитвам се да му внуша правилните навици и правилния начин, по който да прави нещата,“ разкрива Валдерду.
По време на работата си с Анди Мъри, специалистът се е научил как да планира подготовката за турнирите от Големия шлем възможно най-ефективно. Мъри и екипът му почиват в продължение на една седмица след „Уимбълдън“, след която започва интензивен тренировъчен режим в продължение на три седмици – често под жаркото слънце на Маями, за да се симулират палещите следобеди в Ню Йорк.
Мъри, както Димитров и останалите топ играчи, използват това време, за да се подготвят максимално за игра във формат 3 от 5 сета. Първите 10 дни са изтощителни – с двуразови тенис сесии, последвани от бегови тренировки на пистата, фитнес и гледане на мачове във вечерните часове. След това програмата се нормализира и се почива повече, за да се натрупа увереност и да се появи отново хъс у играча да се състезава. Подновят ли се битките в тура, Валверду се концентрира върху силните страни на тенисиста.
Има треньори, които се съсредоточават върху слабостите, но Дани предпочита да усъвършенства наличните оръжия на играча, за да повиши самочувствието му в навечерието на Големия шлем. Изключението е работата върху сервиса и ретура. „Ще работим върху тези два компонента непрекъснато“, казва Валверду.
Животът в тура изглежда обещаващо за Димитров и неговия нов наставник. А да има играч, който притежава класата и амбицията да се бори за титли от Шлема, е всичко, за което може да мечтае един треньор.