Григор Димитров можеше да играе срещу седмия поставен на US Open Кей Нишикори, но японецът допусна загуба от Алекс де Минор и отпадна от турнира. Така българинът ще се изправи срещу австралиеца на осминафиналите. Де Минор вече е в непознати води, след като досега в кариерата си имаше баланс 0-15 срещу опоненти от топ 20 и не бе стигал до втората седмица на турнир от Големия шлем.

Какво да очакваме от следващия опонент на Димитров?

Още от появата на Де Минор на голямата сцена започнаха сравненията с Лейтън Хюит. Младокът е протеже на бившия №1, а от Tennis TV направиха видео, показвайки гръмотевичната бързина и на двамата:

Скоростта несъмнено е сред оръжията на австралиеца, който има и много солиден сервис и е постоянен по отношение на началния си удар. В края на юли Алекс де Минор изигра един от най-силните си мачове от началото на годината и стана шампион в Атланта. Австралиецът загуби само 10 точки на собствените си подавания и надигра в решителния двубой Тейлър Фриц с 6-3 7-6(2). Впечатляващото в седмицата на шампиона тогава бе, че той отпусна незначителните седем точки в подаванията си (116/123), като така стана и най-младият шампион в надпреварата.

Постижението се превърна във върхова точка, след като преди това Демона, както е прякорът на тенисиста, страдаше от травма и не игра в продължение на един месец след Индиън Уелс, като се завърна в Ещорил, но загуби на старта от Жоао Домингес.

Иначе в началото на сезона Де Минор стана шампион в Сидни и сподели след финала на „Кен Розуел Арена“, че никога няма да забрави титлата, спечелена в родния си град. На финала на Sydney International 19-годишният австралиец надви Андреа Сепи със 7-5 7-6(5) и триумфира с дебютен в кариерата си трофей на ниво ATP.

Той се превръна в най-младия шампион в Сидни от 2001 г. насам, когато 19-годишният Лейтън Хюит печели трофея. Последно австралиец бе постигал успех в надпреварата през 2013 г., когато Бърнард Томич надви Кевин Андерсън в три сета. В четирите си мача Де Минор не предостави точка за пробив на опонентите си и спечели всичките 42 сервис гейма, които игра. Той става и едва третият играч от 1991 година насам, който печели турнир без да се изправи пред брейкбол.

Алекс има страхотен инстинкт на мрежата и въпреки че често излиза срещу опоненти, срещу които няма конкретен аспект от играта си, с който да доминира, той успява да побеждава. Обича да контролира точките от форхенд и премерва риска, с който играе. И дори Хюит да му е идол, той е много по-активен от него на корта.

За негова слабост може да се счита бекхендът. В повечето случаи той не генерира сила с него, а залага на конртаатакуващи удари, което при търсене на правата или слайсове е ефективно, но позволява на съперникът да взима инициативата по диагонала. Ако се вгледате в представянето на Де Минор, може да видите колко рядко в една точка той играе два поредни бекхенда.

Историята 

Във вените му тече испанска и уругвайска кръв съответно по майчина и бащина линия. Роден е в Аликанте, но родителите му избират да прекара първите пет години от живота си в Сидни. Следват периоди между Испания и Австралия, в които се залага най-вече на спорта и заради това завършва средното си образование като частен ученик.

Де Минор е бивш шампион на държавните първенства на Австралия до 14 и 16-годишна възраст. През 2016-а печели титлата на двойки на Australian Open при момчетата в тандем с Блейк Елис и се изкачва до №2 в юношеската световна ранглиста на сингъл.

През 2015-а играе полуфинал на US Open, а година по-късно е победен от Денис Шаповалов на финала на Уимбълдън.

Демона дебютира при професионалистите на Фючърс в Испания преди близо 3 години (2015 г.), а в ранглистата се повявя през лятото на същия сезон – под №1544.

Любопитен факт за Алекс е, че от малък е голям почитател на голфа и често практикува аристократичния спорт. Голямата му спортна страст извън тениса обаче е ръгби.

Де Минор често крещи: „Синята стена, синята стена“ (Blue wall), както феновете наричат тима на Ню Саут Уелс.

„Стената е символ на силата и стабилността. Трябва да тежиш на мястото си и да не даваш нищо даром“, казва Демона, който знае как да се мотивира.

Сблъсъкът с Григор Димитров

Григор Димитров изигра много приличен мач срещу „щастливия губещ“ Камил Майхжак и за пръв път от 2016 г. ще играе на осминафинал на US Open, изравнявайки най-доброто си постижение на турнира. Първата ни ракета се наложи със 7-5 7-6(8) 6-2 за два часа и 20 минути.

Може би най-големият позитив в представянето на 78-ия в света бе постоянството, което в последните месеци отсъстваше от играта му. Пред шумната българска агитка в Ню Йорк Григор изигра почти целия сблъсък на високо ниво, като държеше инициативата и показа много добър тенис, впечатлявайки от ретур и бекхенд.

Не трябва обаче да се лъжем, че срещу Де Минор ще е лесно. Димитров все пак изигра само два мача досега и още е рано да се вадят изводи за играта му. Борна Чорич се отказа от участие във втория кръг на US Open поради разкъсване на мускулни влакна на гърба и това прати първата ни ракета директно в трети рунд.

„Последните няколко месеца бяха трудни. Но аз работих много. Зад мен имам невероятен екип, на който мога да разчитам“, каза Димитров, като точно докъде е стигнал с реабилитацията си ще бъде ясно след 1/8-финалите.

TennisKafe.com