Фурорът на младежките ни волейболни национали в Беларус продължава. Селекцията на Николай Желязков се нареди сред полуфиналистите на европейското първенство по най-категоричен начин, спечелвайки последния си мач с 3:0 гейма (25:19, 25:22, 25:16) срещу основния си конкурент Испания. Така талантите ни дори изпревариха Сърбия за първото място в крайното класиране в Група "B".

Съперник на младежките ни национали в полуфинала ще бъде Холандия. Сблъсъкът е утре от 19:30 часа.

"Трикольорите" си осигуриха класирането за полуфиналите още в първия гейм в двубоя срещу Испания. Въпреки че противникът излезе на терена максимално надъхан да спечели мача с 3:0, момчетата на Николай Желязков и Георги Петров не мислеха така. Те натрупаха три точки преднина още на първото техническо прекъсване, която постепенно увеличиха до 6 в края на гейма. Много силно в тази част играха разпределителят Борислав Георгиев и центърът Венцислав Трифонов, който регистрира 100% успеваемост в атака и отбеляза единствения ас за нашите в гейма.

Във втората част България поведе с 8:3, но допусна изравняване за 12:12 и дори обрат в резултата за 12:13. Ники Желязков предприе двойна смяна разпределител-диагонал за три ротации, след което върна в игра Георгиев и Жани Желязков. Последваха много силни минути за центъра Венцислав Рагин (100% успеваемост на атаката в гейма и един ас) и на Пламен Драгиев, който часове преди мача почерпи за 18-ия си рожден ден. "Трикольорите" отново дръпнаха напред в резултата, за да затворят частта при 25:22 с бомбена атака на Ники Пенчев.

В третия гейм отборът на България вече напълно доминираше на терена. Още преди първото техническо Желязков смени сина си Жани с втория диагонал Иван Иванов, който отново направи отлично включване в игра и направи 4 точки в нападение и две точкови блокади. Именно младият състезател на пловдивския Виктория Волей заби и последната точка в мача.

Най-резултатен в мача стана Ники Пенчев с 15 точки, а рожденикът Пламен Драгиев добави 13. С най-високата статистическа оценка в мача обаче се откроява Венци Трифонов. За испанците най-резултатен с 10 точки стана Андрес Вийена.

Днес българската група ще пътува от Могильов за Бобруйск, където в събота и неделя ще се играят полуфиналите и финалите на надпреварата.

България и Холандия вече се срещнаха веднъж по пътя към Евро 2010. На турнира от втория квалификационен кръг в Бардейов (Словакия) "трикольорите" надиграха "лалетата" с 3:1 гейма (25:21, 26:24, 20:25, 25:19). /БЛИЦ

ИСПАНИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:3 (19:25, 22:25, 17:25)

ИСПАНИЯ: Карлос Баос 8, Хесус Бруке, Хорхе Алманса 2, Борха Руис 7, Пабло Бугаля 4, Франсиско Руис 8 - Антони Лябрес-либеро (Анхел Тринидад 1, Андрес Виляна 10, Мигел Анхел Форнес, Давид Санляхи, Хуан Мануел Гонзалес)
Старши-треньор: Рикардо Малдонадо