България победи Естония с 3:0 гейма в плейофа от Европейското първенство по волейбол, което се провежда в Австрия и Чехия. Тимът ни се класира за четвъртфиналите, където утре ще играе с фаворита за титлата Русия. Според програмата двубоят е от 16,00 часа в Карлови Вари, но не е изключено да бъде преместен за 19 часа.

Селекционерът Радостин Стойчев отново заложи на основния състав - Андрей Жеков, Матей Казийски, Владимир Николов, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Тодор Алексиев и либерото Владислав Иванов. Извън групата останаха младите Костадин Гаджанов и Мартин Божилов.

Мачът започна отлично за нашия тим, който на първото прекъсване водеше с 8:5. Последваха няколко грешки при сервиси и атаки и съперникът намали до 7:8. На второто техническо прекъсване българите отново излязоха напред – 16:12. До края частта се доиграваше, като нашите си позволиха да опитат по-рисковани сервиси. Казийски и Николов сгрешиха от начален удар, но взехме гейма с 25:20.

Втората част стартира с размяна на точки до 3:3, като за България Тодор Алексиев направи две грешки в атака. Постепенно обаче натрупахме аванс и на второто техническо прекъсване водехме с 16:11. Разликата ни дори нарасна на 7 точки при 18:11. Радо Стойчев даде малка почивка на Матей Казийски и Владо Николов, като в игра се включиха Методи Ананиев и Цветан Соколов. Стигнахме до геймбол при 24:19, като точката за нас реализира Теодор Тодоров с атака през центъра. И в този мач разпределителят Андрей Жеков опитваше да разнообрази играта, търсейки центровете Тодоров и Виктор Йосифов. Естония обаче спаси пет геймбола, за да загуби с 23:25.

В началото на третия гейм Естония натисна и стигна до аванс от 2 точки при 7:5. До първото прекъсване обаче вече бяхме сътворили обрат – 8:7. С това започна силна серия за нашия тим от 5 поредни точки, като добре се изяви Тодор Алексиев. На второто прекъсване вече водехме с 16:12, като отново направихме успешни атаки през центъра. Съперникът стопи преднината ни на 2 точки при 17:15 за нас и тя се запази до 19:17. Естония спечели две точки след наши грешки и изравни – 19:19. Равенство имаше и при 21:21 и 22:22. С ас на Соколов стигнахме до мачбол при 24:22. След нов хубав сервис на играча и добра работа на блока взехме частта с 25:22 и мача с 3:0 гейма.

БЪЛГАРИЯ - ЕСТОНИЯ 3:0 (25:20, 25:23, 25:22)

България: Андрей Жеков (3 точки), Владимир Николов (6), Матей Казийски (15), Теодор Тодоров (9), Тодор Алексиев (10), Виктор Йосифов (6), Владислав Иванов-либеро (Методи Ананиев, Цветан Соколов (7), Тодор Скримов)

Естония: Кийт Пупарт (8 точки), Ардо Креек (6), Оливер Вено (16), Яанус Номсалу (2), Раймо Паюсалу (4), Керт Тообал (1), Аско Есна-либеро  (Марти Росенплат (6)