България отпадна от Европейското първенство по волейбол в четвъртфиналите. В решителен мач отстъпихме на фаворита за титлата Русия с 1:3 гейма (25:22, 19:25, 18:25, 19:25). Все пак представянето ни в Чехия и Австрия трябва да бъде отчетено като добро, тъй като записахме три победи – срещу Естония в плейофите, както и в груповата фаза над шампиона Полша и Германия. Загуба от немците щеше да ни размине с Русия, но треньорският щаб начело с Радостин Стойчев предпочете да не прави циркове, а да заложи на честната игра.

За сблъсъка с Русия селекционерът на България се довери на основния си състав – Андрей Жеков, Матей Казийски, Владимир Николов, Теодор Тодоров, Тодор Алексиев, Виктор Йосифов и либерото Владислав Иванов. Извън групата за двубоя останаха Тодор Скримов и Костадин Гаджанов.

Мачът започна добре за родните национали с аут на Мусерски от сервис. Поведохме с 5:3 след две точки на Казийски, а на първото прекъсване също имахме аванс – 8:7. Русия поведе с 9:8 след грешка на съдията, която бе бурно оспорвана от Владо Николов. Това само амбицира тимa ни, който водеше с 16:14 на второто прекъсване. Разликата в наша полза стана пет точки при 21:16 след страхотна атака на Казийски. Класата на “сборная” обаче им помогна плътно да ни доближат 20:21. След размяна на точки стигнахме до геймбол при 24:22 след хубава изява на Алексиев. Силен сервис на Владо Николов ни позволи да затворим частта след 28 минути игра. Като цяло капитанът ни се представи на много високо ниво в гейма.

Рано във втория гейм Русия взе инициативата и поведе в резултата. При 12:12 за кратко изравнихме, но до края на частта така и не успяхме да го сторим отново. Съперникът имаше серия от 4 поредни точки и игра много по-стабилно и без грешки от начален удар. Отново съдийски гаф ни попречи при 14:15, когато точка за нас бе записана в актива на руснаците. Последваха бързи атаки на Дмитрий Мусерский и Тарас Хтей и Русия поведе с 19:16. Радо Стойчов взе мигновено прекъсване. Максим Михайлов направи 20:16. Последваха две атаки в аут на Цветан Соколов и 17:22. Атака на Денис Бирюков изведе Русия до геймбол при 24:18. Матей Казийски рискува - би сервис с пълна сила и уцели мрежата за 19:25.

В третата част нищо в играта ни не се получаваше. Съперникът се представи много силно и водеше на двете прекъсвания с 8:4 и 16:9. Разликата в полза на Русия стигна 8 точки при 18:10 и гейма завърши при 25:18 за “сборная”.

Във важната четвърта част имахме аванс до 6:5. След това съперникът запретна ръкави и ни обърна. Постепенно Русия натрупа преднина и на второто прекъсване водеше с 16:13. Разликата набъбна до 6 точки при 24:18 и “сборная” получи мачбол, който отразихме. При втория си опит обаче руснаците бяха безкомпромисни – 25:19.

За място на финала "сборная" ще спори със Сърбия или Франция, които се изправят помежду си също тази вечер.

БЪЛГАРИЯ – РУСИЯ 1:3 (25:22, 19:25, 18:25, 19:25)

flag_256.jpgБългария: Андрей Жеков, Владимир Николов (16 точки), Матей Казийски (17), Теодор Тодоров (6), Тодор Алексиев (10), Виктор Йосифов (3), Владислав Иванов - либеро (Цветан Соколов (5), Методи Ананиев (1), Христо Цветанов)
Треньор: Радостин Стойчев

Russia_flag_600x0.jpgРусия:
Сергей Гранкин (3 точки), Максим Михайлов (19), Александър Волков (10), Дмитрий Мусерский (17), Тарас Хтей (13), Денис Бирюков (14), Александър Соколов - либеро
Треньор: Владимир Алекно