Националният отбор на България по волейбол завърши със страхотна победа втория турнир в Група "D" на Световната лига. Възпитаниците на временния наставник Найден Найденов надиграха много трудно и драматично Германия с 3:2 (25:16, 14:25, 19:25, 25:23, 16:14) в последния си мач на турнира, игран тази нощ пред около 1000 зрители в зала "Полидепортиво Мунисипал де Алмиранте Браун" в аржентинската столица Буенос Айрес.

България има 11 точки след 4 победи и 2 загуби и най-вероятно ще остане на 3-о място във временното класиране. Въпреки поражението Германия остана начело с 13 точки също след 4 победи и 2 загуби. Третият турнир в групата е в края на тази седмица в Португалия. Както е известно, България е домакин на финалите на Световната лига и се класира по право.

Срещата започна отлично за българите, които поведоха с 5:2 след контра на Валентин Братоев, ас на Цветан Соколов и аут на Себастиян Шварц от Германия. До техническата пауза разликата стана 8:4 след технично отиграване през центъра на Виктор Йосифов. Въпреки усилията и опитите на Бундестима да изравни, разликата се запази до 12:8 след блок-аут на Цветан Соколов и ас на Теодор Тодоров. Германците намалиха до 12:13 след технично пускане на Йохен Шьоопс и аут на Вальо Братоев, но все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за България след нова атака на Цецо Соколов и грешка при мрежата на Себастиян Шварц. Играта продължи точна за точка до 21:17, след което последва блок на Маркус Бьоме - 21:18 и тайм-аут за Найден Найденов. Това даде резултат и българските момчета си върнаха преднината при 23:18 след атака на Цецо Соколов и контра на Виктор Йосифов, след което спокойно взеха гейма с 25:19 след успешна атака на Вальо Братоев.

Втората част започна с две грешки на българския тим и 2:0 за Германия, а след това резултатът стана 5:1 след контра на Йохен Шьоопс и аут на Вальо Братоев. Прекъсването, което взе българския наставник Найден Найденов, даде ефект и България веднага изравни при 5:5 след две атаки на Цецо Соколов, аут на Себастиян Шварц и нова блокада на Виктор Йосифов. Играта продължи точка за точка до 8:7 за Бундестима след грешка от сервис на Теодор Тодоров. Разликата продължи да расте до 14:8 след блокада на Макс Гюнтьор и двоен удар на Теодор Тодоров. Преднината на германските волейболисти стана 21:11 след атака на влезлия като резерва Денис Калиберда и контра на Йохен Шьоопс. Германия без проблеми спечели гейма с убедителното 25:14 и изравни на 1:1.

И третия гейм започна по-добре за момчетата на Витал Хейнен, които поведоха с 2:0 след блокада на Макс Гюнтьор и ас на Денис Калиберда и 5:2 след силна контра на Йохен Шьоопс. Германия поведе с 9:5 и 13:9. Бундестимът имаше предимство и при второто техническо прекъсване 16:12. Германия затвори гейма при 25:19 след грешка на Вальо Братоев.

В началото на четвъртата част България поведе с 2:0 и 4:2. България изравни при 5:5 и 9:9. "Лъвовете" дръпнаха с 11:9 след две отлични блокади на Теодор Тодоров. Второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за българите след мощна атака на Цецо Соколов. Германските волейболисти стигнаха до ново равенство при 17:17. България си върна преднината при 21:18 след блок-аут на Николай Пенчев и две контраатаки на Вальо Братоев от втора линия и на Цецо Соколов. За пореден път двата тима заиграха точка за точка до 22:20, след което Бундестимът изравни при 22:22 след аут на Соколов и технично отиграване на Йохен Шьоопс. България измъкна гейма с 25:23 след мощен блок-аут и ас на Цецо Соколов, с което вкара срещата в тайбрек.

Петият решителен гейм тръгна по-добре за германците, които дръпнаха с 2:0 след блокада на Макс Гюнтьор и контраатака на Шьоопс, но веднага последва равенство при 3:3 след атака през центъра на Теодор Тодоров и аут на Маркус Бьоме. Играта продължи точка за точка до 7:7, но размяната на полетата дойде при 8:7 за българските момчета. Германия поведе с 12:10, но нашите изравниха при 13:13. Георги Братоев направи 14:13. България измъкна трудно гейма с 16:14 след поредна успешна атака на Вальо Братоев и отлична блокада на Виктор Йосифов, а с това и мача с 3:2.

БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 3:2 (25:19, 14:25, 19:25, 25:23, 16:14)