Волейболните ни национали загубиха от Германия с 1:3 гейма (20:25, 23:25, 25:20, 23:25) и се разминаха с класиране на финала на олимпийската квалификация в Берлин. Това беше последен шанс за България да се класира за Токио 2020.

Благодарение на успеха немците ще се изправят на финала утре срещу Франция, след като по-рано тази вечер "петлите" ликуваха над Словения след обрат от 0:2 до 3:2 гейма. Директният спор за квотата за Олимпиадата ще бъде от 21:10 часа в петък.

Преди полуфинала с Германия българските национали се представиха много добре в Берлин. Селекцията на Силвано Пранди постигна три победи в групата, която спечели - 3:2 срещу Франция, 3:0 над Холандия и 3:2 снощи срещу европейския шампион Сърбия, за да се стигне до поражението от немците, което изхвърли България от турнира.

Най-резултатен за "трикольорите" срещу Германия отново беше Цветан Соколов - 18 точки (2 аса, 3 блокади). 14 точки реализира Виктор Йосифов (3 блокади). Розалин Пенчев добави 10 точки (1 ас, 1 блокада). За Германия Гроцер приключи със 17 точки (1 блокада), с 15 завърши Денис Калиберда.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 1:3 гейма (20:25, 23:25, 25:20, 23:25)

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Мартин Атанасов, Светослав Гоцев, Виктор Йосифов - Теодор Салпаров-либеро
Селекционер: Силвано Пранди

ГЕРМАНИЯ: Лукаш Кампа, Георг Гроцер, Кристиян Фром, Денис Калиберда, Тобиас Крик, Антон Бреме - Маркус Щоервалд-либеро
Селекционер: Андреа Джани

ПЪРВИ ГЕЙМ
В началото националите ни бяха колебливи, позволявайки на германците да поведат с 4:2. Впоследствие "лъвовете" намалиха до 4:5 след атака през центъра на Алекс Грозданов. За 6:7 пък Виктор Йосифов атакува мощно след вдигане с една ръка на Георги Сеганов, на което немците не успяха да противодействат. Георг Гроцер атакува мощно и Германия поведе с 10:6. Тогава дойде прекъсването на Силвано Пранди. Капитанът Йосифов върна една точка за 7:10, последва отлична изява на Цветан Соколов на блокадата - 8:10. Постепенно немците пак взеха аванс. След мощна атака на Гроцер дръпнаха с 13:9.

Ас на Лукас Кампа доведе до цели 6 точки преднина за Германия - 17:11. Пранди взе второто си прекъсване, след което Соколов намали до 12:17. Последва ас на Георги Сеганов - 13:17. Успешна атака на Мартин Атанасов донесе нова точка в актива на "лъвовете" - 14:17. Тогава Андреа Джани взе прекъсване. Блокаут на Соколов съкрати разликата до 15:18. Атака по блокадата на Йосифов направи 16:18. Рожденикът днес Тодор Скримов (навършва 30 години) атакува от зона 4 по диагонала за 17:19. Остра атака на Алекс Грозданов - 18:20.

Националите ни намали изоставането само на една точка - 19:20. Кристиан Фром преодоля блокадата ни за 21:19, Гроцер пък отново атакува мощно по правата за 22:19. Денис Калиберда също беше безпогрешен - 23:19. Двоен блок на Калиберда и Тобиас Крик спря атака на Соколов - 24:19, след което Лукас Кампа отигра технично и Германия спечели първия гейм с 25:19.

ВТОРИ ГЕЙМ
Германците поведоха с 2:0 след атака на Гроцер, който за пореден път създаде проблеми на "лъвовете". Състезателите на Пранди обаче не се даваха. Соколов игра технично с блокадата и резултатът беше 3:3. Постепенно Бундестима отново взе да трупа преднина, като след ас на Кристиан Фром се стигна до 8:4. Пранди взе прекъсване, Розалин Пенчев замени Скримов.

След сгрешен сервис на Гоцев се стигна до 5 точки аванс на немците - 10:5. Малко по-късно контраатака на Бьоме доведе до убедителното 15:8 за Германия. Соколов игра с блокадата, намалявайки на 9:15.

Технично пусната топка от Розалин Пенчев доведе до 4 точки разлика - 13:17.

Виктор Йосифов игра отлично на блокада и "лъвовете" вече изоставаха само с две точки - 16:18. България намали до 17:18 след пайп на Розалин Пенчев. Блокаут на Гроцер - 19:17 за Германия. Нашите стигнаха до 19:21, а ас на Сеганов направи разликата само една точка - 20:21. Германците обаче демонстрираха по-здрави нерви, а и точност при отиграванията, достигайки до 24:22. Гоцев намали до 23:24, но успешна атака на Тобиас Крик донесе успеха на Бундестима и във втория гейм - 25:23.

TРЕТИ ГЕЙМ
Немците поведоха в началото, след което ролите се размениха. Впоследствие играта тръгна точка за точка и продължи така през по-голямата част от гейма. След 18:18 българите се мобилизираха и успяха да поведат.

Две страхотни атаки на Виктор Йосифов през центъра покачиха за 24:20 и "лъвовете" получиха четири възможности да спечелят гейма. Блок аут след атака на Соколов доведе до 25:20 и България намали изоставането.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ
Тази част вървеше точка за точка. Блок аут след атака на Соколов и бомбен сервис на Розалин Пенчев доведоха резултата до 4:4. Страхотен сервис на "лъвовете" затрудни максимално Бундестима и мощна атака на Атанасов върнаха водачеството на България. Грозер обаче вдъхнови Германия за обрат - 8:6. Малко след това добра изява на Калиберда даде преднина на немците с 15:11.

Изключителен Виктор Йосифов на мрежата намали за 14:15, при което Джани поиска прекъсване. Слаба проява в посрещането на България направи 17:15 за Германия. Стигна се до 17:17 след мощен сервис на Мартин Атанасов. След това "лъвовете" се разконцентрираха и допуснаха няколко грешки, като Германия поведе с 21:18, след което Пранди поиска прекъсване. След него Соколов намали на 19:21. Сервис в аут на Гроцер - 20:22, а Джани поиска прекъсване, с което наруши ритъма на "лъвовете". Сервис в аут на Гоцев в най-неподходящия момент донесе два мачбола на Бундестима - 22:24. Йосифов спаси първата възможност, но блок аут на нашите доведе до 25:23 за немците, а с това и загубата на България.