Синът на легендата Димитър Златанов взе реванш от Казийски за изгубената титла миналата година. Пред погледа на 4600 фенове и на баща си Димитър Златанов – Христо бе обявен за MVP (най-полезен играч) в уникалния мач, а Копра Пиаченца победи като гост с 3:2 21:25, 20:25, 25:21, 25:22, 15:13. Тренто стана шампион за първи път миналия сезон 2007/2008. Златанов за 2,22 часа реализира 30 точки (6 аса, 35%перфектно посрещане, 59% атака и 1 блокада). Съотборникът му в Пиаченца Леонел Маршал стигна до 18 точки. За Тренто Матей Казийски направи 27 точки (3 аса, 12% перфектно посрещане, 55% атака, 3 блокади). Красимир Стефанов не влезе в игра, а Леандро Невес Висото завърши със 17 точки. Тайбрекът бе наистина труден. След минималния аванс 3:1 точки за домакините, Пиаченца изравни и така двата тима се захапа точка за точка. При смяната на игралните полета резултатът в зала Тренто бе 8:7 за Тренто. След почивката равностойната игра продължи и наближавайки 15-тата точка напрежението достигна максимума си, а изходът непредсказуем. Тренто все пак успя да дръпне с 2 точки (9:7, 10:8, 11:9), като правейки го Пиаченца завършваше последвалата си атака, но чак за 11:11 успя да изравни. Играчите на Стойчев пак дръпнаха с две точки – 13:11, Пиаченца стигна не само до 12-та, но и 13-та точка в тайбрека, а с това резултатът пак бе равен (13:13). За първи път в петия гейм Златанов и компания поведоха при 14:13 и така имаха майчбол за първа титла. От първи опит успяха да затворят и така с 15:13 триумфираха.

Във финалната серия Тренто трябваше да направи обрат, за да се стигне тази вечер да има пети мач. И точно когато се подготвяха пиршествата на площада в града, Златанов и компания попариха местинте фенове. В първия мач Казийски и компания биха трудно с 3:2 гейма, след Копра взе две поредни победи (3:1 и 3:2 гейма). В четвъртия мач, когато Пиаченца имаше шанс за първи път в историята си да стане шампион, Тренто бе категоричен и след чиста победа с 3:0 предопредели златото във волейболна Италия да се реше в пети мач. През сезона Пиаченца изигра 39 мача, докато Тренто имаше две срещи по-малко.

Тренто – Пиаченца 2:3 (25:21, 25:20, 21:25, 22:25, 13:15)

Тренто на Радостин Стойчев: Гърбич 2, Казийски 27, Риад 6, Висото 17, Дела Лунга 5, Бирарели 11, Бари – либеро (Винярски 6, Пископо 3, Де Паола)

Копра Пиаченца на Анжело Лоренцети: Браво 13, Маршал 18, Рак 8, Златанов 30, Меони3, Биелица 7, Дуранте – либеро (Пампел, Инсалата, Дунес 1). /БЛИЦ