Младежкият национален отбор на България по волейбол се класира на световното първенство в Бразилия, което ще се проведе в началото на август. Това стана, след като възпитаниците на треньора Николай Желязков спечелиха срещу Полша с 3:2 гейма. На нашите им трябваха дори само два гейма, за да се класират на Световното, но те успяха да стигнат до успеха. Същата формация на “лъвовете” миналата година завоюва сребърните медали на европейското първенство в Беларус.

В квалификационната група в Софоия българите проведоха истинска наказателна акция - записаха последователни победи с по 3:0 гейма над Франция, Дания и Румъния, а днес надделяха с 3:2 над Полша. Така с четири победи и нито една загуба България категорично зае първото място и ще играе на Мондиала в Бразилия.

Младите полски волейболисти тръгнаха по-добре в първия гейм и успяха да поведат с 4:1 и 8:5 до първото техническо прекъсване. Въпреки усилията на българските момчета разликата се запази до 10:7 и 16:13. Преднината на "Дружина полска" набъбна до 21:16, след което Полша без проблеми спечели гейма с 25:19.

За разлика от първия гейм в началото на втората част българските "лъвчета" започнаха добре и дръпнаха с 8:6 до техническата пауза. Възпитаниците на Николай Желязков увеличиха преднината си на 15:11, но веднага допуснаха изравняване при 15:15. Все пак техническото прекъсване дойде при 16:15 за домакините. Двата отбора продължиха равностойно до 20:20, след което поляците поведоха с 21:20. Въпреки това България успя да си върне предимството си и да затвори гейма при 25:23 в своя полза.

Третият гейм стартира напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за поляците - 8:7. Разликата се запази до 10:9, след което последваха два миниобрата и резултатът стана 14:12 за "Дружина полска". Българите съумяха веднага да изравнят при 14:14, но все пак техническата пауза отново дойде в полза на Полша - 16:15, След това разликата нарасна до 19:16 и 22:18. В крайна сметка Полша взе гейма с 25:21 и поведе с 2:1.

В началото на четвъртата част българските момчета успяха да поведат с 4:1 и 8:6. Волейболистите на Полша съумяха да обърнат резултата при 10:9 и 14:12. България изравни при 15:15, но техническата пауза дойде при 16:15 за поляците. Последва обрат и 19:16 и 23:18 за България. Момчетата на Николай Желязков спечелиха гейма с 25:19, вкараха мача в тай-брейк и на практика се класираха за световното първенство в Бразилия в началото на август.

В тайбрека играта вървеше напълно равностойно и размяната на полетата дойде при 8:7 за Полша. Двата отбора продължиха точка за точка до 11:10, след което българските "лъвчета" обърнаха до 13:11 в своя полза. В крайна сметка България спечели с 15:12, а с това и мача с 3:2.

БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 3:2 (19:25, 25:23, 21:25, 25:19, 15:12)