Волейболните ни национали претърпяха нова срамна загуба, отстъпвайки с 0:3 гейма (21:25, 22:25, 21:25) на Русия във Варна. Двубоят бе последен за "трикольорите" от Световната лига. Както е известно, и вчера селекцията на Силвано Пранди падна с 0:3 гейма от руснаците и окончателно загуби шансове за класиране в заключителната фаза на Лигата. До нея обаче се добраха "братушките" като най-добър втори. Техни съперници в края на седмицата ще бъдат домакинът Сърбия, Аржентина, Бразилия, Куба и САЩ. България пък е аут от заключителния турнир за втора поредна година.

Селекционерът на България Силвано Пранди заложи на същия стартов състав като вчера, докато за руснаците започнаха Алексей Кaзаков и Евгений Сивожелез вместо Алексей Кулешов и Юрий Бережко, които бяха титуляри във вчерашния мач.

Гостите тръгнаха по-надъхано и успяха да поведат с 6:8 до първото техническо прекъсване. На второто резултатът вече беше 10:16. В играта на "трикольорите" от тези минути запомняща се бе една страхотна единична блокада на Андрей Жеков, докато руснаците впечатлиха с асове на Сергей Гранкин и Александр Волков. Гостите стигнаха до 6 поредни геймбола при 18:24. Българите се вдигнаха на закъснял щурм, с който те спасиха първите три и накараха Баньоли да поиска и двете си почивки, но след това пратихме сервиса си в аут и дадохме първия гейм на Русия при 21:25.

Във втората част Тодор Алексиев започна в основния състав на мястото на Пламен Константинов. Гостите продължиха да тормозят избраниците на Силвано Пранди с изключително добра атака през центъра и отново дръпнаха с две точки аванс до първата задължителна почивка, информира bulgarianvolley. Все пак и Владимир Николов не преставаше да създава проблеми на руснаците с мощните си нападения и България успя да изравни за 10:10. "Трикольорите" обаче допускаха много брак при началните удари и това помогна на руснаците отново да натрупат преднина от 3 точки при второто техническо прекъсване. Прекалено често Гранкин успяваше да остави руските нападатели да атакуват без блокада, а Казийски не играеше с високата класа, която сме свикнали да гледаме. Така гостите успяха да запазят аванса си до края на частта и спечелиха с 22:25.

Пранди обаче не предприе никакви смени за началото на третия гейм. Не се промени много и ситуацията на терена. Алексиев имаше няколко отлични изяви в нападение и на блокада, но Казийски впечатли само с една красива точка директно от сервис. Центровете също не се справяха със задълженията си. Само Николов и Салпаров, и донякъде Жеков, продължаваха да показват това, което се очаква от тях. Все пак, при 8:13 Казийски бе сменен от Методи Ананиев, а при 13:15 Светозар Иванов влезе на мястото на Христо Цветанов. Тези смени донесоха нужната свежест в отбора и след серия от сервиси на Жеков успяхме да изравним за 20:20. След още две разигравания обаче на сервис застана Максим Михайлов. Силните му изпълнения помогнаха на Русия да спечели 4 поредни точки, а с това и мача и жокера на ФИВБ за Финалите на Световната лига.

Топреализатори на двубоя с по 16 точки станаха Владимир Николов и Максим Михайлов. Тодор Алексиев добави 9 за България. /БЛИЦ

България - Русия 0:3 (21:25, 22:25, 21:25)

България: Андрей Жеков - 1 точка (0 аса, 0 атаки, 1 блокада), Владимир Николов - 16 (1, 14, 1), Матей Казийски - 5 (1, 4, 0), Пламен Константинов - 1 (0, 1, 0), Красимир Гайдарски - 5 (1, 3, 1), Христо Цветанов - 2 (0, 2, 0), либеро Теодор Салпаров, Тодор Алексиев - 9 (0, 8, 1), Цветан Соколов, Методи Ананиев - 4 (0, 4, 0), Светозар Иванов, старши треньор Силвано Пранди

Русия: Сергей Гранкин - 4 точки (1 ас, 2 атаки, 1 блокада), Максим Михайлов - 16 (1, 11, 4), Евгений Сивожелез - 2 (1, 1, 0), Сергей Тетюхин - 12 (0, 11, 1), Алексей Казаков - 8 (1, 5, 2), Александр Волков - 11 (2, 9, 0), либеро Алексей Вербов, Семьон Полтавский - 3 (0, 3, 0), Олег Самсонъйчев, Юрий Бережко - 2 (0, 2, 0), старши треньор Даниеле Баньоли