Русия и Бразилия ще спорят за титлата в тазгодишното издание на Световната волейболна лига в Полша. Във втория полуфинал от турнира Русия надви домакините от Полша с 3:1 (25:22, 25:23, 22:25, 25:17). По-рано през деня пък "Селесао" победи трудно Аржентина с 3:0 гейма в първия полуфинал.

Първият гейм започна равностойно, но руснаците дръпнаха в резултата при 18:11 и 22:16. Все пак поляците върнаха интригата при 22:20. "Сборная" обаче показа класа и спечели с 25:22 след поредна успешна атака на Максим Михайлов.

„Дружина полска” започна страхотно втората част и поведе с 4:1, но бързо допусна изравняване за 6:6. Руснаците обърнаха нещата в своя полза едва при втората техническа пауза, дошла при 16:14 за тях. До края на гейма нещата вървяха точка за точка, като Русия успя да запази преднината и спечели с 25:23.

Волейболистите на Владимир Алекно държаха инициативата и в третия гейм, в който водеха до самия край, но с не повече от 2-3 точки разлика. Полша успя да дръпне при 23:21, след което спечели гейма с 25:22 и вдигна залата в Гданск на крака са намаляването на резултата до 1:2 гейма.

Загубата на третата част мобилизира максимално руснаците и те буквално разбиха домакините в четвъртия гей. След добри изяви на Мусерский и Михайлов Русия поведе с 6:1, а техническото прекъсване дойде при 8:2 след контра блок-аут на Михайлов и блокада на разпределителя Сергей Гранкин. Поляците така и не можаха да стопят огромната разлика до края на гейма, а изоставането им стана дори по-големи при 16:9 и 22:15 за Русия. Съвсем очаквано „Сборная” спечели гейма с 25:17, а с това и мача, за да се класира за утрешния финал срещу Бразилия.

Русия и Бразилия повторят финала в Световната волейболна лига от миналата година, когато „кариоките” спечелиха с 3:1 гейма. В Група "F" на финалите вчера, пък руснаците победиха кариоките с категоричното 3:0 гейма. Големият финал е утре (10 юли) от 21:00 часа българско време и ще бъде предаван пряко по БНТ, а преди това от 18:00 часа българско време домакините от Полша и Аржентина ще спорят за бронзовите медали. Вчера поляците победиха Аржентина драматично с 3:2 гейма в Група „Е”, в която бе България.

Полша – Русия 1:3 (22:25, 23:25, 25:22, 17:25)

Полша: Пьотър Новаковски, Гжегож Косок, Бартош Курек, Якуб Ярош, Михал Ручиак, Лукаш Жигадло - Кжиштоф Игначак -либеро
Старши-треньор: Андреа Анастази (Италия)

Русия: Тарас Хтей, Сергей Гранкин, Денис Бирюков, Дмитрий Мусерский, Максим Михайлов, Александър Волков - Соколов-либеро
Старши-треньор: Владимир Алекно.